Další neúspěch pro vyspělý jihokorejský tank K2 Panther, po ruské střele ho porazil i Leopard 2A7 a odmítlo ho Norsko

Ačkoliv patří jihokorejský tank K2 Black Panther k velmi vyspělým, provází ho poslední dobou řada neúspěchů. Důvodů k jeho odmítnutí norskou armádou je přitom více.

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V norské armádě má v budoucnu jezdit Leopard 2A7, což je moderní verze tohoto německého tanku. Rozhodnutí severské země je velkým neúspěchem pro jihokorejský K2 Black Panther, neboť jeho výrobce doufal ve větší proniknutí na evropský trh poté, co si jich bezmála tisícovku objednalo sousední Polsko. Oba tanky procházely v Norsku rozsáhlými testy a prý měly velmi podobné výsledky. Nakonec ale nejspíše rozhodly zkušenosti tankistů, neboť má severská země v současnosti starší verzi Leopard 2A4 a přechod na novější bude tedy jednodušší.

Nové tanky Leopard 2 mají různá vylepšení

Dodávku obrněnců očekává severská země mezi lety 2026 a 2031; objednala jich 54 a má obci na dalších 18 strojů. V Norsku původně uvažovali, že by nechali své staré Leopard 2A4 modernizovat, ale nakonec se rozhodli pro zcela nový stroj. Ten vybraný má řadu vylepšení, např. nový systém řízení bojiště IFIS nebo lepší pancéřování využívající wolfram, keramiku a titan. Leopard SA7 má i pomocný zdroj energie APU, což umožňuje jeho fungování i bez nastartovaného motoru.

K2 Black Panther iZdroj fotografie: Uživatel Simta / Creative Commons / CC BY-SA
K2 Black Panther

Leopardy 2A7 jsou osazeny delším – a tedy i lepším – dělem než starší verze A4, s nimiž mají stejnou ráži 120 milimetrů, ale kanón dlouhý 55 ráží, kdežto „áčtyřky“ pouze 44 ráží. To znamená nejen mnohem lepší přesnost zbraně, ale lze v ní používat i nové typy munice. A to včetně granátů vyvinutých tak, aby si poradily s ruským tankem A-14 Armata, o němž západní země v minulých letech předpokládaly, že ho Rusko zavede do výzbroje; to o něm přitom hlásá, že je nezasažitelný a že porazí i jakékoliv Západní tanky.

Jihokorejský tank K2 Panther má inteligentní munici

Neúspěšný asijský tank disponuje téměř shodnou zbraní jako Leopard 2A7, tedy o stejné ráži i délce, i když se jedná o jihokorejský výrobek. A na rozdíl od německého stroje může ten jihokorejský nabídnout dokonce automatické nabíjení, díky čemuž vyžaduje pouze 3 členy osádky namísto 4. Z jeho děla lze navíc vystřelovat inteligentní protitankovou munici KSTAM s dosahem 8 kilometrů, která má ve výbavě vlastní radar a dokáže na tank útočit seshora.

Co přesně ve prospěch německého tanku rozhodlo, není jasné, mohlo jít o větší zapojení domácího průmyslu, ale i geografickou blízkost obou zemí. V neprospěch jihokorejského tanku mohla nicméně mluvit i nedávná zpráva, že neodolá severokorejské protitankové raketě Bulsae-5, potažmo ruské 9M133 Kornet. Oproti tanku Leopard 2 je totiž K2 Black Panther se svými 55 tunami o více než 15 tun lehčí, což se nejspíše projevuje na pancíři, slabý má být hlavně na bocích.

Proč mohlo dát Norsko přednost tankům Leopard 2?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články