Závěrečná modernizace ruského systému protivzdušné obrany má řadu zlepšení. Navíc dokáže Pancir-SM-SV chránit i jednotky na bojišti

K ochraně jednotek v blízkosti bojové linie zvolila ruská armáda již osvědčený systém, který nechala náležitě vylepšit. Vojáky ochrání na desítky kilometrů.

Pancir-S1 na pásech i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Také ruská armáda dlouhodobě řeší, jak by své vojáky v blízkosti bojové linie ochránila proti útokům dronů, ale i letadel nebo vrtulníků. Nejlépe k tomu přitom poslouží systém schopný cíle detekovat i sestřelit, a zároveň musí být odolný, aby se vypořádal s terénem a případným ohrožením ze strany nepřítele. Řešením je například modernizovaný systém Pancir-SM-SV procházející závěrečnými testy, a jak název napovídá, je odvozený od existujícího Pancir-SM.

Podvozek na pásech je dobrý do terénu

Největší změnou je oproti Pancir-SM, eventuálně ještě staršímu Pancir-S1, umístění zbraňové platformy na novém pásovém podvozku, uvádí TASS. Oba předchozí systémy jsou běžně na podvozku nákladního automobilu, i když se objevily i pásové, což sice znamená snadnou přepravu po silnici po vlastní ose, ale již horší průchodnost těžším terénem. Kromě lepší prostupnosti však může pásový podvozek poskytovat díky pancíři i lepší ochranu proti různým nástrahám, ale podrobnosti k němu nejsou zatím veřejně dostupné.

Co je u systému Pancir-SM-SV skvělé, je určitě dosah jeho radaru. ArmyRecognition tvrdí, že je schopen detekovat cíle do vzdálenosti až 75 kilometrů, což je shodné s Pancir-SM, ale značně lepší oproti 36 kilometrům u Pancir-S1. Je samozřejmě otázkou, jak veliké cíle dokáže zachytit, i když půjde určitě o letouny, vrtulníky, řízené střely a větší drony, avšak už není jasné, zda detekuje i malé FPV drony používané jako sebevražedné nebo ke shazování různých granátů.

2 druhy raket s rozdílným dosahem

Pancir-SM-SV by měl disponovat 12 odpalovači pro řízené střely. DefenseMirror uvádí, že by měl používat 2 typy střel, přičemž první z nich má dosah 30 kilometrů, a další do 18 kilometrů, i když jiné zbroje tvrdí, že by mohl být dosah nejlepších střel až 40 kilometrů. To by bylo oproti staršími systému S1 dvojnásobné zlepšení. Menší střely by pak měly být vhodnější proti dronům, takže je zároveň možné, že budou lacinější.

Moskva, posílení protivzdušné obrany

Do Moskvy už nic nepronikne, „vytunila“ svou protivzdušnou obranu: systémy Pancir-S1 na střechách budov, S-300, S-400 i S-500 poblíž

Kromě toho je systém vybaven i dvěma dvojitými děly 2A38M ráže 30 milimetrů, jejichž dosah by měl být až 4 kilometry, uvádí Wikipedia. Jde o stejná děla, jaká jsou na starších systémech, kde se ovšem schopnosti nijak nemění. Jejich použití by mohlo být výhodné hlavně proti levným dronům, protože munice do děl není tak drahá jako protiletadlové střely. Ke zničení křehkého dronu většinou stačí jeden jediná zásah, a s jejich pomocí by systém mohl nejspíše napadat i pozemní cíle a bránit se případnému útoku.

Testování Pancir-SM-SV

Jak úspěšný může být systém Pancir-SM-SV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články