Porazila i Pandur II, vozidla Patria AMV XP jsou pro Slovensko velikým okamžikem při modernizaci a ze 40 % se na nich podílí domácí firmy

Také slovenská armáda přechází na západní typ obrněných transportérů, které si pořizuje ve více verzích. V soutěži porazila i v ČR užívaný a velice schopný Pandur II.

Sanitní verze Patria AMV XP slovenské armády i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Slovenské republiky
                   

Slovenská armáda, podobně jako většina ve východoevropských zemí, byla a je vyzbrojena zejména východními typy obrněných transportérů, případně příbuznými jako je Tatraplan a další. Ale i Slovensko chce během svého modernizačního programu přejít na západní standard, a nakonec si vybralo finská vozidla Patria AMV XP. Ta v soutěži dokonce překonala vozidla Pandur II používaná českou armádou a vyráběná v ČR. Jedná se každopádně oproti starším verzím o veliký posun a již potřebný krok, aby byla slovenská armáda konkurenceschopná.

Patria AMV XP lze přizpůsobit a umí i plavat

Slovenské armáda si nakonec pořizuje 76 těchto obrněných transportérů, přičemž jich bude 60 v základní bojové konfiguraci, 10 sanitních a 6 velitelských, uvádí v tiskové zprávě slovenské ministerstvo obrany. Vozidla aktuálně vznikají ve Finsku, ale jejich výroba je přesouvána na Slovensko, a domácí firmy se budou na produkci obrněných transportérů podílet ze 40 %. První vozidla již slovenští vojáci mají, poslední by měli obdržet v roce 2027.

Patria AMV XP ve verzi bojového vozidla iZdroj fotografie: Patria
Patria AMV XP ve verzi bojového vozidla

Společnost Patria na svých stránkách uvádí, že je AMV XP modulární systém a lze na něj umístit různé zbraně, ochranu i další vybavení. Vozidlo je umístěno na podvozku 8×8, a podle vybavení a míry pancéřování má hmotnost až 30 tun. K jeho obsluze postačuje dvoučlenná osádka a v základní konfiguraci bojového vozidla má v zadním prostoru místo pro 10 vojáků, doplňuje ArmyRecognition. Na silnici se dokáže pohybovat rychlostí až 100 km/h, a dojezd má podle konfigurace až 1 000 kilometrů, a navíc dokáže bez jakékoliv přípravy i plavat.

Slovenská věž s kanonem a protitankovými střelami

Bojová konfigurace obrněného transportéru slovenské armády by měla být osazena domácí věží Turra 30 s kanonem ráže 30 milimetrů, uvádí Janes. Ten by měl být pravděpodobně doplněn i kulometem a odpalovačem řízených protitankových střel, přičemž lze na Turra 30 upevnit buď ruské 9M113 Konkurs nebo izraelské Spike, uvádí Wikipedia. Věž má být také vybavena infračervenou kamerou, laserovým dálkoměrem a TV kamerou.

Obrněné transportéry Patria patří mezi vozidla již zavedená v zemích NATO; používá je samozřejmě finská armáda, ale například i Chorvatsko, a vychází z nich také polské transportéry KTO Rosomak. Slovensko své obrněné síly modernizuje nejenom o AMV XP, ale pořizuje si i bojová povidla pěchoty CV90, tedy stejně jako armáda česká. V konfiguraci se ale budou lišit, protože AČR je chce s kanonem ráže 30 mm, kdežto OSSR ráže 35 mm.

První vozidla Patria AMV XP na Slovensku

Za jak dobrou volbu považujete obrněné transportéry Patria AMV XP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články