Rusko na Ukrajině ztratilo i svůj nejnovější transportér Plastun-SN, do výzbroje ho muselo zařadit velmi narychlo

NÁZOR: Ruská armáda musí bez velkého čekání zařazovat do výzbroje jak desítky let stará, tak i úplně nová vozidla. Jenomže ne všechna přináší takový užitek.

Plastun-SN, ruský transportér i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Veliké ztráty ve válce na Ukrajině přiměly ruskou armádu, aby do výzbroje narychlo zařazovala techniku, nad níž by v době míru možná ani neuvažovala, případně ji nejdříve velmi dlouho testovala. To je ostatně případ i lehkého obrněného pásového transportéru označovaného jako Plastun-SN. Na některé úkoly může být vhodný, ale vojáci od něj nemohou čekat žádné závratné výkony, a to ani příliš dobrou ochranu.

Slabý pancíř a chybějící střecha

Nová lehká obrněná vozidla Plastun-SN dostala ruská armáda na konci října 2023; ArmyRecognition uvedl, že jich bylo v první dodávce zařazeno 14, ale ruské ministerstvo obrany si jich dohromady objednalo minimálně 50. Jedná se vlastně o militarizovanou variantu civilního vozidla Plastun a mělo by být schopné plnit celou řadu úkolů – obsluze má přitom nějaký stupeň ochrany zajistit, ale moc velký jistě ne – shora je totiž otevřené, což znamená absenci ochrany proti střepinám nebo útokům všudypřítomných dronů.

Ruská armáda již od té doby stačila minimálně o jedno z vozidel přijít, uvedl Defence-Blog, přičemž to dosvědčuje i Rusy publikovaná fotografie na sociálních sítích, na níž je zničené vozidlo převrácené na střechu. Podle všeho najelo na minu a výbuch neustálo – není se ale čemu divit, neboť je jenom velmi slabě pancéřované – ochranu poskytuje proti ručním zbraním. I tak však může být pro ruskou armádu užitečný.

Plastun-SN vozí minomet nebo má stožár

Během přebírání ukázala ruská armáda dvě varianty transportéru Plastun-SN. Ta první je vybavena středním minometem ráže 82 mm a slouží jako dělostřelecké podpůrné vozidlo – tyto zbraně mají dosah 4 až 5 km, což znamená, že vozidlo musí působit blízko fronty. Druhá verze je pak průzkumná a má teleskopický stožár, na který je možné umístit různé detekční přístroje. Vozidlo ale může sloužit i jako obyčejný transportér či k lékařské evakuaci.

Caracal může být silně vyzbrojený

Ukrajina jako první na světě otestuje otevřený Mercedes-Benz G-Class v podání útočného vozidla Caracal, navíc sviští až 130 km/h

Hmotnost transportéru Plastun-SN je 3,8 tuny a uveze až 8 osob, a to i v případě lékařské evakuace složené ze 4 záchranářů, 2 zraněných a 2 členů osádky. Nejedná se ale o rychlý dopravní prostředek, většinou se pohybuje rychlostí kolem 30 km/h, ačkoli max. rychlost je 50 km/h. Na druhou stranu si poradí i s velmi náročným terénem, třeba se stoupáním 40 stupňů a metrovým příkopem. Jako obojživelné pak může překonávat i vodní toky.

Představení vozidel Plastun-SN

Co si myslíte o lehkém transportéru Plastun-SN?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články