Ukrajina jako první na světě otestuje otevřený Mercedes-Benz G-Class v podání útočného vozidla Caracal, navíc sviští až 130 km/h

NÁZOR: Takových vozidel není mnoho, v praxi se ale náramně hodí. A co víc o nich vypoví lépe než zkouška bojem, které se vozidla Caracal brzy dočkají.

Caracal může být silně vyzbrojený i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Válka na Ukrajině má pro zbrojní firmy výhody – spoustu zakázek a ve spolupráci s vládami mohou testovat své produkty, které posílají jako pomoc ukrajinské armádě pro boj s ruskými okupanty. Jejich systémy tak projdou reálným bojem, což je mnohem lepší než jakékoliv testování, při němž nelze všechny situace nasimulovat. Konkrétně ukrajinská armáda tak je nebo bude v mnoha případech prvním uživatelem některých zbraní a techniky – jednou z nich je i vojenské vozidlo Caracal, které vychází z civilního Mercedes-Benz G-Class.

Caracal lze přizpůsobit různým rolím

Německé vozidlo Caracal od společnosti Rheinmetall bývá označované jako útočné vozidlo přepravované vzduchem (přepraveno může být jak v podvěsu, tak na palubě letadel nebo velkých transportních vrtulníků), a portál MilIn uvedl, že se Ukrajina stane jeho prvním uživatelem. Vojáci by ho měli dostat někdy koncem roku 2023 nebo na začátku roku příštího. Určeno bude pro ukrajinské speciální jednotky, což je přesně úloha, pro níž bylo toto vozidlo zkonstruované. Do výzbroje ho pak plánuje zařadit i německá a nizozemská armáda.

Vozidlo Caracal zvládá i obtížný terén iZdroj fotografie: Rheinmetal
Vozidlo Caracal zvládá i obtížný terén

Společnost Rheinmetall na svých internetových stránkách uvádí, že jde o vozidlo na podvozku 4×4, konkrétně jde o podvozek založený na nejnovějším podvozku Mercedes-Benz třídy G, který má civilní původ. Caracal je postaven tak, aby speciálním nebo výsadkovým jednotkám umožnil rychlý pohyb, poskytoval alespoň základní ochranu (hlavně zespodu proti minám, pancéřovaný je pak celý předek včetně motoru), a zároveň ho bylo možné silně vyzbrojit. Caracal má modulární konstrukci a lze ji snadno přizpůsobit – kromě přepravy jednotek třeba k průzkumu, zdravotnickým či ženijním operacím, ale i na velitelské vozidlo.

Velice rychlé a uveze hned 6 vojáků

Vozidlo je 4,35 metrů dlouhé a 1,85 metru široké, přičemž uveze náklad o hmotnosti až 2 tuny. Při takových rozměrech a hmotnosti je možné přepravit hned dvě tato vozidla pomocí vrtulníku jako Boeing CH-47F Chinook nebo Sikorsky CH-53K King Stallion, oba mají v Evropě značné zastoupení. Na silnici se dokáže Caracal pohybovat rychlostí až 130 km/h, což je u vojenských vozidel opravdu dobré. Podle nákresů a fotografií uvedených v propagační brožuře Rheinmetallu se navíc zdá, že může v automobilu sedět 6 plně vyzbrojených vojáků.

KF41 Lynx

Rheinmetall vytvořil BVP Lynx „nové generace“, které patří k nejlepším. Česko ho přesto odmítlo, úspěch má ale v Řecku nebo Maďarsku

Caracal má sice otevřenou konstrukci, ale osádce přesto poskytuje z některých směrů ochranu proti palbě z ručních zbraní, a případně na něj lze namontovat ještě dodatečné pancéřování. Vyzbrojený pak může být kulometem nebo automatickým granátometem na střeše, a další kulomet lze namontovat vedle místa spolujezdce. Vozidlo má vedle toho i držáky pro zbraně včetně přenosných protitankových zbraní, udeřit tedy dokáže velice tvrdě.

Prezentace vozidla Caracal

Jak nejlépe by mohla Ukrajina vozidla Caracal nasadit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články