V rámci velké modernizace dostala polská armáda již 116 tanků Abrams M1A1FEP. Jsou sice přes 20 let staré, ale stále skvělé

Tanky Abrams jsou legendární a jedny z nejschopnějších na světě. Není proto divu, že si jich část nakoupilo také Polsko, i když nepůjde o jediné v jeho výzbroji.

Tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

V rámci modernizace a velikého posilování vyvolaného hlavně obavami z Ruska nakupuje polská armáda různou techniku; mezi ní i americké hlavní bitevní tanky M1 Abrams, které bude mít k dispozici ve dvou provedeních. Jednat se bude o Abrams M1A1FEP a Abrams M1A2 SEPv3, přičemž první z nich již Polsko dostalo, jedná se totiž o použité a snáze dostupné tanky, ale na další si musí počkat nejméně do roku 2025, neb jde o nové tanky.

Americká námořní pěchota Abramsy opustila

Polská armáda v minulosti využila to, že Amerika reorganizuje síly námořní pěchoty tak, aby byly vhodnější pro expediční činnost v indo-pacifickém regionu, uvádí Defence24. To znamenalo, že se mariňáci zbavili i hlavních bojových tanků, které se nehodí pro mobilní expediční síly. Námořní pěchota měla konkrétně Abrams M1A1FEP a polská armáda se dohodla, že jich 116 koupí. Následně jí byly uzpůsobeny a již je všechny obdržela.

Ačkoliv je tato verze tanku již o něco starší, neznamená to, že by byla slabá. ArmyRecignition uvádí, že vstoupila do služby v roce 2000 a byla neustále modernizována a obnovována, čímž docházelo k prodlužování její životnosti, a zároveň byly vylepšovány její vlastnosti. Díky tomu má třeba moderní verzi nočního vidění nebo vyspělou navigaci, a zkvalitněno mělo být i pancéřování, včetně vrstvy z ochuzeného uranu, ale tu asi polské tanky mít nebudou, protože ji Spojené státy americké nikomu neposkytují, ani svým blízkým spojencům.

Výzbroj Abrams M1A1FEP je standardní

Tank Abrams M1A1FEP se ve svých parametrech podobá většině standardních verzí. Je vyzbrojen dělem ráže 120 milimetrů s délkou hlavně 44 ráží, uvádí Wikipedia, což mu umožňuje používat různé druhy munice, a to včetně to protitankové z ochuzeného uranu. Tank má čtyřčlennou osádku, protože nedisponuje automatickým nabíjením. Výzbroj je potom doplněna koaxiálním kulometem a kulometem na věži, zatímco o pohon se stará plynová turbína. Ta mu uděluje maximální rychlost 72 km/h a dojezd přes 400 kilometrů, což není špatné.

Tank M1 Abrams s reaktivním pancéřováním ARAT-1

„Neprůbojné“ americké tanky M1 Abrams se ukázaly jako zranitelné. V rekci vzniklo hned dvojí reaktivní pancéřování

Země navíc dostane i 250 tanků Abrams M1A2 SEPv3; polská vláda na svých internetových stránkách uvádí, že by je měla obdržet v letech 2025 až 2026. Jde o nové tanky v nejmodernější dostupné verzi M1 Abrams. Ta by měla oproti starším verzím poskytovat zvýšenou ochranu a vyšší letalitu, protože má vylepšené pancéřování nebo komunikaci, uvádí Army-Techlology. V USA jsou na ni také postupně montovány systémy aktivní obrany Trophy.

Tanky Abrams M1A1FEP v Polsku

Jak hodnotíte pořízení starších tanků Abrams M1A1FEP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články