Stovky amerických tanků Abrams pro Polsko: starší verze mají překonat ruskou špičku T-90M, USA si dávají na modernizaci záležet

Polsko mohutně zbrojí a patří k velkým podporovatelům Ukrajiny, za odměnu i na pomoc má proto dostat několik stovek amerických tanků Abrams. Ovšem v pěkné výbavě.

Americký hlavní bojový tank M1A1 Abrams i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Polská armáda obdrží mnohem více amerických tanků Abrams, než bylo původně v plánu. Nejenže sama nakoupí 250 strojů Abrams M1A2 SEPv3, nově jí Američané v rámci programu FMS dodají i dalších 116 kusů. Nejedná se však o nejmodernější typ, ale o tanky Abrams A1M1 FEP v minulosti používané americkou námořní pěchotou. Spolu s nimi dostanou Poláci i opravárenská vozidla a další vybavení.

Ojeté tanky Abrams jsou ze skladů

Spojené státy kompenzují dodávky těžké techniky na Ukrajinu, které v minulosti zahrnovaly hlavně starší tanky T-72, ale Polsko slíbilo zaslat i vyspělejší Leopard 2 nebo vlastní PT-91 Twardy, což je hluboce modernizovaný T-72. Dodané americké stroje ovšem nebudou nové, protože je dříve používala námořní pěchota. Ta přitom v nové koncepci od tankových jednotek upouští, a tak převedla zmíněné obrněnce do armádních skladů.

Abrams A1M1 je starší verze tohoto amerického hlavního bojového tanku, jejíž výroba byla zahájena v roce 1985. Od té doby za sebou má řadu úspěchů, bojovala třeba v první válce v Perském zálivu proti iráckým obrněným divizím, které měly sovětské typy tanků, a to včetně T-72, oproti nimž byly značně vyspělejší. Označení FEP přitom říká, že Abramsy byly vylepšené o balíček Firepower Enhancement Package, který zahrnuje především moderní termovizi a další zařízení pro usnadnění lokalizace a zaměřování cílů.

Ojeté stroje ale Polsko nedostane ve stavu, v jakém je námořní pěchota odeslala do skladů. Před dodáním budou tanky Abrams v amerických dílnách kompletně repasovány, aby měly schopnosti jako téměř nové stroje, a zároveň by měly být upraveny tak, aby se mohly začlenit do polských zbrojených sil. Půjde tedy o instalaci příslušné komunikace a dalšího vybavení. Lze ale předpokládat, že v tancích nebudou pancéřové pláty z ochuzeného uranu, protože je Američané do exportovaných tanků nedávají.

Výzbroj staršího Abramsu je shodná s novým

Kromě některých starších přístrojů a slabšího pancéřování se tanky nebudou od modernějších verzí příliš odlišovat. Jsou o několik tun lehčí, ale i tak je jejich hmotnost kolem 65 tun a rychlost až 72 kilometrů v hodině. Tank Abrams M1 má 4člennou osádku, jeho hlavní zbraní je dělo ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem o délce hlavně 44 ráží, zásobu má přitom v podobě 40 granátů. Disponuje také 1 těžkým a 2 lehkými kulomety. Ruská média se v poslední době pokouší tvrdit, že jejich tanky T-90M jsou lepší než americké Abramsy mířící na Ukrajinu.

A v případě obrněnců pro Polsko tomu pravděpodobně nebude jinak. Vzhledem k modernizaci na FEP by však měly mít stroje z USA řadu výhod, třeba jejich termovize je lepší než u ruských T-90M. Dělo potom umožňuje střílet i munici z ochuzeného uranu, proti níž federace nemá obranu a je pravděpodobně výkonnější než jakýkoliv typ ruské protitankové munice; zda ale bude použita na Ukrajině není jasné, Vladimir Putin totiž pohrozil, že to považoval za špinavou bombu. Alespoň zepředu by navíc měl být lepší pancíř u amerických tanků.

Termovizní zaměřování tanku Abrams M1A1

Jak hodnotíte ojeté americké Abramsy pro Polsko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články