Stovky amerických tanků Abrams pro Polsko: starší verze mají překonat ruskou špičku T-90M, USA si dávají na modernizaci záležet

Polsko mohutně zbrojí a patří k velkým podporovatelům Ukrajiny, za odměnu i na pomoc má proto dostat několik stovek amerických tanků Abrams. Ovšem v pěkné výbavě.

Americký hlavní bojový tank M1A1 Abrams i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Polská armáda obdrží mnohem více amerických tanků Abrams, než bylo původně v plánu. Nejenže sama nakoupí 250 strojů Abrams M1A2 SEPv3, nově jí Američané v rámci programu FMS dodají i dalších 116 kusů. Nejedná se však o nejmodernější typ, ale o tanky Abrams A1M1 FEP v minulosti používané americkou námořní pěchotou. Spolu s nimi dostanou Poláci i opravárenská vozidla a další vybavení.

Ojeté tanky Abrams jsou ze skladů

Spojené státy kompenzují dodávky těžké techniky na Ukrajinu, které v minulosti zahrnovaly hlavně starší tanky T-72, ale Polsko slíbilo zaslat i vyspělejší Leopard 2 nebo vlastní PT-91 Twardy, což je hluboce modernizovaný T-72. Dodané americké stroje ovšem nebudou nové, protože je dříve používala námořní pěchota. Ta přitom v nové koncepci od tankových jednotek upouští, a tak převedla zmíněné obrněnce do armádních skladů.

Abrams A1M1 je starší verze tohoto amerického hlavního bojového tanku, jejíž výroba byla zahájena v roce 1985. Od té doby za sebou má řadu úspěchů, bojovala třeba v první válce v Perském zálivu proti iráckým obrněným divizím, které měly sovětské typy tanků, a to včetně T-72, oproti nimž byly značně vyspělejší. Označení FEP přitom říká, že Abramsy byly vylepšené o balíček Firepower Enhancement Package, který zahrnuje především moderní termovizi a další zařízení pro usnadnění lokalizace a zaměřování cílů.

Ojeté stroje ale Polsko nedostane ve stavu, v jakém je námořní pěchota odeslala do skladů. Před dodáním budou tanky Abrams v amerických dílnách kompletně repasovány, aby měly schopnosti jako téměř nové stroje, a zároveň by měly být upraveny tak, aby se mohly začlenit do polských zbrojených sil. Půjde tedy o instalaci příslušné komunikace a dalšího vybavení. Lze ale předpokládat, že v tancích nebudou pancéřové pláty z ochuzeného uranu, protože je Američané do exportovaných tanků nedávají.

Výzbroj staršího Abramsu je shodná s novým

Kromě některých starších přístrojů a slabšího pancéřování se tanky nebudou od modernějších verzí příliš odlišovat. Jsou o několik tun lehčí, ale i tak je jejich hmotnost kolem 65 tun a rychlost až 72 kilometrů v hodině. Tank Abrams M1 má 4člennou osádku, jeho hlavní zbraní je dělo ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem o délce hlavně 44 ráží, zásobu má přitom v podobě 40 granátů. Disponuje také 1 těžkým a 2 lehkými kulomety. Ruská média se v poslední době pokouší tvrdit, že jejich tanky T-90M jsou lepší než americké Abramsy mířící na Ukrajinu.

A v případě obrněnců pro Polsko tomu pravděpodobně nebude jinak. Vzhledem k modernizaci na FEP by však měly mít stroje z USA řadu výhod, třeba jejich termovize je lepší než u ruských T-90M. Dělo potom umožňuje střílet i munici z ochuzeného uranu, proti níž federace nemá obranu a je pravděpodobně výkonnější než jakýkoliv typ ruské protitankové munice; zda ale bude použita na Ukrajině není jasné, Vladimir Putin totiž pohrozil, že to považoval za špinavou bombu. Alespoň zepředu by navíc měl být lepší pancíř u amerických tanků.

Termovizní zaměřování tanku Abrams M1A1

Jak hodnotíte ojeté americké Abramsy pro Polsko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění