Vyvíjená evropská střela s plochou dráhou letu by mohla doletět možná až 1 400 km a téměř vždy by měla přesně zasáhnout

Schopnost zasáhnout i daleké protivníkovo vnitrozemí je velice důležitá. Ideálně pak, pokud při tom nejsou v ohrožení životy vojáků.

Vyobrazení střely LCM i Zdroj fotografie: MBDA
                   

V případě válečného konfliktu není boj veden pouze na bojové linii, ale strany se pochopitelně snaží ničit i vojenské kapacity protivníka na dlouhé vzdálenosti. Jde to za pomoci letadel, což je ale vystavuje nebezpečí od protivzdušné obrany. Efektivním způsobem je tak použít rakety nebo řízené střely s delším doletem a přesným naváděním. Jednou z nich je i evropský projekt řízené střely Land Cruise Missile známé pod zkratkou LCM.

Vzorem se stala námořní střela NCM

Střelu LCM vyvinul evropský koncern MBDA a je založená na jeho námořní řízené střele Naval Cruise Missile neboli NCM, uvádí na svých internetových stránkách. Tyto střely v současnosti používá francouzské námořnictvo na svých fregatách a útočných ponorkách, a LCM – podobně jako její vzor – nabízí schopnost přesného zásahu cíle, přesnost má být v metrech. Dolet není specifikován, ale TheDefensePost uvádí, že u NCM je 1 400 kilometrů.

Odpalovače střel LCM iZdroj fotografie: MBDA
Odpalovače střel LCM

Schopnostmi se má LCM podobat z letadel odpalované řízené střele Storm Shadow/SCALP-EG s dosahem 400 km rovněž vyráběné koncernem MBDA. Má být ale větší a asi o 100 kg těžší, celková hmotnost by tak byla 1 400 kg. Lze předpokládat, že bude větší velikost využita především k větší zásobě paliva. LCM by tedy nejspíše měla kvůli doletu menší hlavici, její vzor NCM ji má těžkou 300 kg, uvádí Wikipedia, zatímco Storm Shadow pak 450 kg.

Schopnost stealth a kombinované navádění

Jako moderní řízená střela se LCM pohybuje nízko nad terénem a má prvky stealth, aby ji bylo obtížné zachytit a zničit. Její rychlost je kolem 800 km/h a její navádění je vskutku sofistikované – mělo by být kombinované a využívat inerciální a satelitní navádění a v závěrečné fázi letu pak infračervený hledač a nejspíše i terénní mapování. To by ji mělo činit odolnou vůči různým formám rušení, a i při jeho využití nepřítelem zajistit přesný zásah cíle.

Střela Meteor

Nejlepší Západní protiletadlová střela není americká, ale evropská: Meteor je extrémně drahý a nestačí na ruskou „bestii“ R-37M

Zatím není jasné, jak bude střela LCM odpalována, ale Twz uvádí, že je na propagační ilustraci poskytnuté MBDA odpalována z kolového podvozku disponujícího pravděpodobně 4 střelami. Mohlo by jít o jakýsi evropský ekvivalent amerického Typhon Medium Range Capability schopného odpalovat střely SM-6 a Tomahawk. Umístění na kolový podvozek by zajistilo vysokou mobilitu a velmi ztížilo možnost zničení odpalovače, protože by bylo možné měnit jeho pozici krátce po odpálení střel a snadno ho někde ukrýt.

Odpálení střely NCM z níž LCM vychází

Jak hodnotíte předpokládané vlastnosti střely LCM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články