Ruské samohybné protiletadlové dělo ZAK-23E není ničím převratným, jen starým kanonem na moderním transportéru; i to ale stačí

NÁZOR: Proti dronům se už nejednou osvědčily i staré protiletadlové kanony. Stačí je přitom jenom trochu vylepšit a mohou být velmi účinné; navíc je lze produkovat ve velkém.

Ruský protiletadlový systém ZAK-23-2 i Zdroj fotografie: Tulamashzavod
                   

Válka na Ukrajině ukázala, že armády potřebují zbraně, které si na bojišti poradí i s menšími a levnými drony. Musí jich přitom být dostatečný počet k pokrytí celého území oblasti, a jejich provoz být levný, neboť je dronů velké množství a lze je snadno nahrazovat. I Rusko proto zkoumá možnosti, jak svou obranu efektivně a rychle posílit. Jedním z nových nápadů je samohybný protiletadlový systém krátkého dosahu označovaný jako ZAK-23E.

Desetiletí staré dělo a moderní transportér

Ruská armáda potřebuj obranu proti početným a nebezpečným ukrajinských dronům velmi rychle a ve vysokém množství. Vývoj nových zbraní však trvá, a proto se konstruktéři rozhodli sáhnout po existujících možnostech, zkombinovat je a vylepšit. Tato metoda ostatně sklízí úspěchy docela často, a v případě obrany proti dronům ji využívá také Ukrajina, která improvizuje, jak se dá, třeba 6 puškami AK-74 spojenými k sobě. Rusko přitom vsadilo na letitý a rozšířený protiletadlový kanon ZU-23 a ruský obrněný transportér BTR-82A.

Nový systém sestává z dvojice těchto kanonů usazené na zmíněný obrněný transportér. Tím vznikla zbraň s vysokou pohyblivostí a zároveň chránící obsluhu, takže je vhodná i pro působení v těsné blízkosti fronty. Samozřejmě nestačilo jenom obyčejné přimontování dělových hlavní, doplňují je optoelektronické detektory schopné zaznamenat drony, vrtulníky, ale i řízené střely v okolí vozidla. Nejde tedy o žádnou převratnou konstrukci, což ovšem neznamená, že není účinná. Ono to ostatně na drony postačuje, stejně jako 50letý protiletadlový Gepard.

Dvě hlavně vychrlí 3 500 střel za minutu

Samotná zbraň je vlastně odvozeninou dvouhlavňového děla Zu-23-2 zkonstruovaného v Sovětském svazu v 50. letech 20. století, přičemž úplně stejný kanon využívá proti dronům také Ukrajina. I ta ho někdy montuje, a pravděpodobně dělá totiž ruská armáda, třeba na nákladní automobil. Zu-23-2 má ráži 23 milimetrů a dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti až 2,5 kilometru v max. výšce 2 kilometry. Systém dokáže za minutu odpálit až 3 500 projektilů, a jejich výhodou je, že jich je ve skladech dostatek, a nové lze vyrobit levně.

Protiletadlový kanon ZU-32-2

Video: jak i přes 60 let starý dvojitý protiletadlový kanon ZU-23-2 posílá k zemi ruské sebevražedné drony Lancet z korby náklaďáku

BTR-82A je pak docela moderní transportér ruského původu zavedený do výzbroje v roce 2011. Na délku měří 7,65 metrů a jeho hmotnost je 15,4 tun, ačkoliv s namontovanými děly se údaj zhruba o tunu lišit. Pancíř pakchrání osádku před projektily z ručních zbraní, a vozidlo má i vyztuženou podlahu, aby bylo odolnější proti minám a náložím. Nechybí mu však ani velmi dobrá průchodnost terénem a na silnici může jet rychlostí až 100 km/h.

Jak schopný bude proti dronům systém ZAK-23E?

Zdroj: DefencePost
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články