Nechtěné předání informací: prozkoumání ukořistěného, byť zničeného tanku Leopard 2, by dalo ruské armádě jisté výhody

Ukrajina má ve výzbroji moderní západní tanky, z nichž má největší zastoupení Leopard 2. Kdyby Rusko získalo byť jediný, nahlédne Ukrajincům do karet.

Německý tank Leopard 2A6 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruské síly dokázaly při útoku ukrajinských jednotek zničit i moderní tanky Leopard 2 německé výroby. A není pochyb, že kdyby se jim ho podařilo odrovnat v oblasti, z níž pak budou muset Ukrajinci ustoupit, pokusili by se stroj odtáhnout a prozkoumat. Nakolik přínosné by to pro Rusko bylo, by záleželo na konkrétní verzi tanku, a také na jeho stavu, ale obecně je možné získat nějaké informace i z velmi poškozeného vraku.

Složení a schopnost pancíře mnohé napoví

Je de facto jisté, že by takový vrak co nejdříve zamířil k technikům výrobce ruských tanků, jímž je Uralvagonzavod. Ti mohou i z úplného vraku asi vždy prozkoumat pancíř a jeho složení, protože velké části zkrátka zničit nelze. „Brnění“ se samozřejmě u verzí A4 nebo A6 liší, lepší ho má přitom druhá z nich, technici by ale jistě uvítali prozkoumání i dalších slabých míst, stejně jako schopností ruské munice vůči nim. Ta totiž dokáže zničit i vyspělé tanky Západu, otázkou ale je, s jakou účinností a úspěšností, a zda na to vždy stačí i ta nejzákladnější.

Příliš důležitý nejspíše nebude motor, zatímco o vybavení tanku by se mohli technici zajímat ve velké míře – i to se přitom může podle verzí lišit. Obecně platí, že mají Západní stroje lepší systém řízení palby, dálkoměru nebo termovize, jde ale nejen o jejich schopnosti, ale také o konstrukci. Je však otázkou, zda je Rusko dokáže napodobit. Zajímavé mohou být i komunikační systémy (včetně možnosti přenosu dat). Německé stroje mají dle všeho i lepší systém klimatizace a otáčení věže; některé vychytávky mohou konstruktéry inspirovat.

Mnoho odpovědí poskytne i munice

Velmi zajímavou kořistí by mohla být munice německých tanků, i když není jistě, že v nich po zásahu zůstane vcelku. Jedním z jejích zajímavých typů je protitankový kinetický projektil DM53, nebo také modernizovaný DM63 z wolframové slitiny a dosahem 4 km. Ale zájem by měl vzbudit i granát DM12, což je střelivo typu HEAT, ale má být navrženo tak, aby si poradilo s reaktivním pancířem, jímž jsou ruské tanky často osazeny.

Tank T-90M Proryv

Když padne tanková ruská „špička“ T-90M Proryv do rukou Američanů, znamená to nechtěné odhalení karet s následky

I když se ale Rusům podaří nějaký tank Leopard 2 získat, poznatky nejspíše neuplatní dříve než za pár týdnů, možná i měsíců. Zkoumání zkrátka vyžaduje čas, i když je pravdou, že Rusové ne vždy dotahují věci do konce. Ukrajina navíc nemá ve výzbroji nejmodernější typy 2A7+ nebo A8, které jsou v mnohém vylepšené; druhý z nich má navíc i systém aktivní ochrany Trophy. Rusové tak budou znát jen schopnosti starších modelů, zatímco Ukrajinci opakovaně ukořistili několik jejich nejnovějších T-90M Proryv-3, a to i v provozuschopném stavu.

Leopard 2A6

Co by mohlo Rusko zajímat na Leopardu 2 nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články