První ukrajinské osádky tanků M1A1 Abrams stihly výcvik skoro 3krát rychleji než je běžné, budou asi tím nejlepším na bojišti

NÁZOR: Výcvik na jedny z nejlepších tanků světa je dlouhý a náročný, a tím spíše, je-li intenzivní. M1A1 Abrams může na Ukrajině znamenat zásadní posilu.

Americký hlavní bojový tank M1 Abrams i Zdroj fotografie: Rawpixel
                   

Ukrajinská armáda konečně dostane během podzimu americké tanky M1A1 Abrams, jimiž bude moci svou ofenzivu celkem slušně podpořit, a navíc z nich bude moci pálit i projektily z ochuzeného uranu. Celkem by jich mělo být 31, ale dodávány budou postupně. Ukrajinské osádky i obsluhy tanků musely projít velmi intenzivním tréninkem na jedné z amerických základem v Německu, takže by měly být schopné tanky nejen zvládat v bitvě, ale také je opravovat, neb na údržbu jde možná o nejnáročnější tanky světa; schopnostmi ale excelují.

Trénink Ukrajinců byl zkrácený

Ukrajinské osádky začaly cvičit na tanky Abrams zhruba koncem května 2023, přičemž trval jejich trénink přes 3 měsíce. Může se to zdát hodně, ale například americká národní garda uvádí, že základní výcvik osádky tohoto tanku trvá 10 týdnů, pokročilý pak dalších 22, což znamená, že ukrajinští tankisté prošli nějakou hodně zkrácenou, avšak intenzivní, formou. Na druhou stranu se jedná o vojáky s nějakými znalostmi tankového boje – i když jezdili se stroji sovětského typu, mnohé základy a zkušenosti i z bojiště pravděpodobně měli.

Nejde ale pouze o osádky, vojáků totiž v Německu trénovalo kolem 200. Vzhledem k tomu, že osádka M1A1 Abrams je 4členná, stačí jich vzhledem ke slíbenému počtu tanků jen 124, ale jistě budou i nějací náhradníci, a další vojáci by měli být mechanici a členové obslužného personálu. Ti se musí naučit řadu novinek, například o plynové turbíně tanku zajišťující mu rychlost až 72 km/h. Mimo to ale obsahuje i mnoho moderních systémů.

M1A1 Abrams má i zařízení proti minám

Lze předpokládat, že budou ukrajinští tankisté zvládat i pokročilé taktiky nasazení. Na sociálních sítích se například objevily fotografie tanků s minovými válci v jejich přední čísti. Strojům by měly umožňovat průjezd minovým polem, což je pro ukrajinskou armádu v současnosti asi největší problém. Až praxe ale ukáže, jak se osvědčí, protože minová pole vytvořená na Ukrajině ruskými vojáky jsou mimořádně hustá.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Ukrajinští tankisté se museli pochopitelně naučit mnoho nových věcí, tanky M1A1 Abrams mají třeba pozici nabíječe, což ukrajinské (potažmo sovětské) ne, jelikož disponují automatickým nabíjením. Museli si také zvyknout nejen na vyšší rychlost stroje, ale také na jeho vyšší hmotnost, která u verze M1A1 přesahuje 63 tun, zatímco staré sovětské tanky mají zhruba 50 tun. První Abramsy by se mohly teoreticky zapojit do bojů na Ukrajině ještě v září 2023, a následně se naplno projeví, co se osádky stihly naučit.

Tank T-55

Éra Stalinových tanků končí a nastává „věk T-90M“; tedy pokud jim osádky 60letých T-55 odsouzené k smrti získají čas

V případě, že byl výcvik opravdu tak intenzivní, že si během něj alespoň částečně osvojily to, co se jiní učí i celé roky, mohou být na bojišti značnou silou. Třeba Rusko o většinu svých zkušených tankistů dávno přišlo (ačkoliv i Ukrajina jich ztratila dost) a ani jeho nejmodernějších tank T-90M Proryv-3 nemusí být v rukách nedostatečně vycvičených vojáků tak schopný. Odolat M1A1 Abrams pro něj navíc bude dosti obtížné, bude totiž čelit i munici z ochuzeného uranu.

Tanky M1A1 Abrams pro Ukrajinu

Přinesou tanky M1A1 Abrams na bojišti nějaké zásadní změny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články