Polské tanky PT-91 Twardy jsou na Ukrajině nasazovány jenom velmi opatrně, i když jsou až o 70 % odolnější než T-72

NÁZOR: Polsko patří ke štědrým podporovatelům Ukrajiny a darovalo jí i řadu tanků včetně PT-91 Twardy, které jsou sice velmi dobré, ale moc se neukazují.

Polská tank PT-91 Twardy i Zdroj fotografie: Národní garda USA
                   

Ukrajinská armáda dostala od svých spojenců celou škálu tanků, s nimiž se může (nebo jí spíše nic jiného nezbývá) postavit ruské invazi. Jedním z největších dodavatelů obrněné techniky je přitom Polsko, které jí poslalo – stejně jako Česko – starší tanky T-72M, ale také mnohem modernější PT-91 Twardy. V základu jde vlastně o T-72, ale oproti těm jsou mnohem vyspělejší. Polsko jich přitom mělo Ukrajině věnovat minimálně 30, a to už v lednu 2023.

Tank PT-91 Twardy vychází z T-72

Polsko, stejně jako Československo, vyrábělo licenčně sovětské tanky T-72M, a po rozpadu Východního bloku mu jich hodně zbylo. Na začátku 90. let 20. století se ale ukázalo, že již zdaleka nestačí na moderní západní konkurenci, a nastala proto jejich modernizace. V roce 1995 tak vznikl T-91 Twardy s mnoha vymoženostmi hlavně polského původu, a armáda jich získala 232 kusů. Jelikož ale dnes nakupuje tanky M1 Abrams a K2 Black Panther, rozhodla se na začátku roku 2023 dodat PT-91 Twardy Ukrajině, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

Polský tank PT-91 Twardy iZdroj fotografie: Uživatel Pibwl / Creative Commons / CC BY-SA
Polský tank PT-91 Twardy

Na záběrech z Ukrajiny bylo již několikrát vidět, že jsou PT-91 Twardy v současné době ve výzbroji brigády, která působí v Záporožské oblasti na východě země, uvedl portál MilIn. První tanky přitom dostali Ukrajinci v létě 2023, a jelikož vychází ze sovětských, naučili se je tankisté údajně ovládat za 5 týdnů. V současnosti slouží hlavně k odstřelování ruské pěchoty ze zabezpečených pozic, naopak tankové souboje jsou ve válce na Ukrajině zřídkavé.

Ochrana tanku PT-91 je velmi silná

Oproti T-72M má polská modernizace řadu vylepšení a v ruském arzenálu by ji šlo nejspíše nejlépe přirovnat k tanku T-72B3. Polští konstruktéři se pokusili zlepšit hlavně ochranu, dle MilitaryToday k tomu použili i reaktivní pancíř ERAWA zvyšující odolnost tanku o 30 až 70 procent. Bloky pancéřování jsou rozmístěné na přední části tankové věže a trupu, ale i tak mají být tanková děla ráže 120 milimetrů schopná do tanku prorazit.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

PT-91 Twardy je vyzbrojen dělem ráže 125 milimetrů s automatickým nabíjením odvozeným od sovětského děla, a k tomu dostal nový stabilizátor a nový systém řízení palby, který značně zlepšuje jeho schopnosti. Tank také získal silnější motor, což mu vylepšuje pohyblivost, ačkoliv maximální rychlost zůstala 60 km/h. K jeho obsluze pak stačí, stejně jako u tanků s automatickým nabíjením, tříčlenná osádka. Po vzoru sovětské konstrukce mu však nejspíše zůstala slabina v podobě špatně uložené munice, která při zásahu snáze exploduje.

Tank PT-91 Twardy na Ukrajině

Jak užitečné jsou pro Ukrajinu tanky PT-91 Twardy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články