Ani nové klece na tancích T-90M a T-72B3M ruskou armádu nespasí, v praxi jsou k ničemu a brání posádce

NÁZOR: Rusko se snaží reagovat na četné ukrajinské útoky pomocí dronů a tanky tak opatřilo „ochrannou“ klecí. Ta ale v praxi vůbec nefunguje, jak by měla.

Tank T-72B3M s klecí i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Záběry zničených ruských tanků z války na Ukrajině se na sociálních sítích objevují s každodenní pravidelností. Jejich přesný počet nikdo nezdá, ačkoliv Ukrajina tvrdí, že jich zničila přes 5 tisíc – toto číslo je ale nejspíše hodně nadsazené. Jde totiž o počty, s nimiž by se ruský průmysl nebyl schopen v žádném případě vypořádat, a navíc ruská armáda stále (resp. právě proto) využívá starší tanky včetně T-55. Neznamená to ale, že by nic lepšího neměla, dostává totiž i T-90M Proryv-3 nebo hluboce modernizované T-72B3M, ale nemá jich dostatek.

Klece mají tanky chránit proti dronům

Portál Defence-Blog uvedl, že výrobce Uralvagonzavod poslal ruské armádě v říjnu 2023 novou várku tanků T-90M a T-72B3M. Ty zvládá produkovat i navzdory sankcím, a fotografie zveřejněné výrobcem ukazují nejnovější modernizaci T-72 opatřenou speciální klecí a naloženou na vagonu. Střechu tanku tvoří trojúhelníkové profily, a okolo věže je síť. S největší pravděpodobností jde o reakci na stále častější útoky ukrajinských dronů jak s protitankovými granáty, tak i sebevražednými. Cílem je útoky dronů zachytit tak, aby nepronikly až k pancíři.

Nejnovější ochranné klece na tancích T-72B3M a T-90M iZdroj fotografie: Uralvagonzavod
Nejnovější ochranné klece na tancích T-72B3M a T-90M

Takové řešení má ovšem několik „ale“. Zkušenosti z útoků, hlavně tedy sebevražednými drony, totiž ukazují, že s nimi operátoři často míří a také trefí zadní čísti tanku, kde je umístěn motor. Tam ale žádná klecové ochrana není, a podobné nástavby navíc osádce komplikují rychlé opuštění tanku, což pro ni znamená – vzhledem ke známé slabině ruských a sovětských tanků s explodující municí po zásahu – rozdíl mezi životem a smrtí, i když většinou nezbývá na útěk ani vteřina. Navíc se zdá, že tank přišel o kulomet namontovaný na věži.

Tanky mají lepší ochranu nebo dělo

T-90M a modernizovaný T-72B3M mají mnoho společného. Využívají například nejmodernější ruské reaktivní pancéřování Relikt, které jim poskytuje ochranu i proti kinetickým penetrátorům, a jak uvádí ArmyRecognition, mají rovněž nový typ děla 2A46M5 ráže 125 milimetrů. To může využívat i nejnovější typy ruské protitankové munice, a stejně tak jimi dokáže osádka odpalovat řízené protitankové střely 9M119 Refleks.

Dron zachycený ve volejbalové síti

Záchytné „volejbalové“ sítě proti dronům zrovna účinné (ne)jsou, krášlit ale mohou každé ruské město poblíž fronty

I přesto mohou být nejnovější ruské tanky v některých parametrech horší než ty vyráběné před válkou na Ukrajině. Nejsou pro ně totiž některé západní technologie, bez nichž jsou výrazně horší, jak jsme na ArmádnímZpravodaji informovali. Rusové tak museli nahradit třeba francouzské termovize domácími systémy s až 2krát horšími parametry. A také není jasné, kolik moderních tanků může Uralvagonzavod za rok vyprodukovat – ruští představitelé sice tvrdí, že hodně, ale používání starých tanků na ukrajinské frontě svědčí o něčem jiném.

Ruské tanky T-90M a T-72B3M mířící na frontu

Jak hodnotíte klecovou ochranu tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články