Ani ruská armáda už tanky T-14 Armata nechce, byly jí ale „vnuceny“: teď se je bojí používat, osádku mohou kdykoliv zradit

Tank T-14 Armata má být ukázkou vyspělého zbrojního průmyslu Ruska, po sérii neúspěchů konečně začal sjíždět z výrobní linky. Armáda ho ale odmítá převzít, natož nasadit.

Tank T-14 Armata i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko v roce 2015 oznámilo nový tank T-14 Armata, který také odprezentovalo veřejnosti, přičemž se měl stát hlavní obrněnou silou federativní armády. Disponovat měl velmi silným pancířem, aktivní ochranou nebo neobyčejně silným dělem schopným prorazit pancíř Západních tanků. Jenomže Rusku se dodnes nepodařilo rozjet jeho sériovou výrobu, a existují tak pouze prototypy a ještě několik zakázkově vyrobených strojů. Ty ale ruská armáda dle dostupných informací odmítá přijmout.

T-14 Armata má být experimentální várkou

Dodávka strojů má pocházet z takzvané experimentální průmyslové várky, jak ji označil v březnu 2022 i Sergej Šojgu, ruský ministr obrany. Do konce téhož roku měl Uralvagonzavod dokončit prvních 20 tanků, a ačkoliv někteří představitelé země mluvili o začátku sériové výroby, jednalo se zatím spíše o jednorázovou záležitost, neboť dle dostupných informací žádná sériová výroba spuštěna nebyla. Ruská armáda se přitom nechala slyšet, že největším problémem tanků má být jejich kvalita.

A to i přesto, že Rusko nedávno avizovalo, jak je T-14 Armata pro jakýkoliv Západní tank nezasažitelná. Informace z federace jsou však v posledním roce omezené více než dříve, i když podle britské rozvědky vadí vojákům na tancích četné poruchy. A dokud nebudou odstraněny, tak je nechtějí a obávají se s nimi vyjet do bojové akce. Přesto už ale byly tanky T-14 Armata zaznamenány v blízkosti ukrajinských hranic, ačkoliv přímo ve válečné zóně ještě nikoliv. Navíc není jisté, zda šlo prototypy nebo kusy z experimentální várky.

Rozvědčíci se domnívají, že největším kamenem úrazu tanku je motor a termovize. Hnací jednotka osazená v T-14 Armata vykazovala poruchy už u prototypů, a třeba na přehlídkách museli stroje neustále doprovázet technici. Ani tak se ale Rusko nepříjemnosti v podobě nepojízdné Armaty na přehlídce nevyhnulo. Problémy s termovizí pak mohou souviset s embargem, protože federace nemůže oficiálně dovážet kvalitní Západní přístroje a musí se spoléhat na domácí s mnohem horšími parametry. Projevuje se to také u modernizovaných tanků starších konstrukcí.

T-14 Armata může překonat „ukrajinské“ Západní tanky

Moderně konstruované Armaty by ruští vojáci bezesporu potřebovali, protože Ukrajina má v rámci týdnů, maximálně několika měsíců, obdržet do výzbroje moderní Západní tanky jako Leopard 2, Challenger 2, M1A2 Abrams a další. Ty přitom svou kvalitou současné ruské stroje převyšují. Mají lepší pancéřování, optické systémy nebo systémy řízení palby. T-14 Armata splňující papírové parametry by se jim ovšem nejenom vyrovnala, ale mohla je i v některých ohledech překonat.

Její dělo 2A82-1M je schopné používat novou munici Vacuum se schopností prorazit pancíř o síle více než 1000 milimetrů RHAe. Mnohem vyspělejší má být ale také ochrana díky speciálně navrženému pancíři i konstrukci, kdy osádka sedí v jakési obrněné kapsli, a navíc nemá trpět problémem se špatně uloženou municí, čímž jsou ruské (a dříve sovětské) tanky pověstné. Na povrchu tanku T-14 Armata je nový typ reaktivního pancéřování Malachit a vybaven má být také systémem aktivní ochrany Afghanit.

Co všechno může stát za odmítáním T-14 Armata?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články