Ruská vojenská „monster-buggy“ klidně přejede auto a dokonce se dokáže brodit až 2 metry hlubokou vodu. Navíc bude levná

Vojáci potřebují velmi bytelná vozidla vhodná do terénu, navíc se slušnou nosností. A pokud je lze vyrábět masově a levně, mohou být jejich ztráty lehce nahraditelné.

Vojenská buggy Vlega i Zdroj fotografie: Ruben Pablo Nieves / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I ruská armáda se v posledních letech snaží přizpůsobovat výzbroj na základě zkušeností z bojové zóny, k čemuž patří také poznání, že kvůli velikému množství dronů v blízkosti bojové linie je velice obtížný přesun různých vozidel, protože jsou extrémně zranitelná. Jedním z řešení takového problému může být i nové vozidlo označované jako AG34, což je velmi bytelná vojenská bugina s vysokou rychlostí a dobrou průchodností těžkým terénem.

Bugina vypadá jako malý monster truck

Charakteristickým prvkem nové ruské buginy AG34 jsou veliká kola svědčící o tom, že je určena do těžkého terénu. Mohou působit dokonce dojmem, že vozidlo dokáže přejet přes jiná vozidla, jako např. při známé show monster trucků. Má to svůj důvod – veliké pneumatiky s mohutným vzorkem mají sloužit v těžkém terénu. Defence-Blog uvádí, že má vozidlo díky nim světlou výškou 420 mm a dokáže bez přípravy přebrodit řeky až do hloubky 2 metrů.

Na konstrukci AG34 se podílel i autor známého terénního rusko-ukrajinského vozidla SHERP. ArmyRecignition uvádí, že je zaměřena na spolehlivost, mobilitu, udržovatelnost a hospodárnost. Důležité jsou tak základní funkce a složité komponenty byly nahrazeny jednoduchými kontrolkami, i když má vozidlo mít mnoho funkčních vlastností. Už na první pohled vypadá velmi jednoduše a robustně, což napovídá, že nemusí být drahé na výrobu.

AG34 uveze velký náklad nebo 8 vojáků

Maximální nosnost AG34 jsou 3 tuny, ale TopWar uvádí, že by v terénu neměla přesáhnout 1,5 tuny. Na korbu se vejde až 9 dvousetlitrových sudů s palivem nebo 3 standardní palety s nákladem, a bočnice jsou navržené tak, aby umožnily rychlé vyložení. Ve vozidle může cestovat i 8 plně vyzbrojených vojáků a lze na něj montovat různé zbraně – viděno bylo s kulometem, a též má pancéřovou ochranu, i když kvůli otevřené konstrukci osádku příliš chránit nebude.

Zničena technika na východě Ukrajiny

Video: ani pod rouškou noci nemusí být útok úspěšný, pakliže vojáci narazí na houževnatou ukrajinskou obranu

Maximální rychlost AG34 je 120 km/h na silnici, v terénu bude pochopitelně nižší, což záleží na dané situaci. Funkční design určitě může najít využití například při zásobování jednotek v bojové linii. Menší velikost než nákladní automobil a vyšší rychlost než u obrněného transportéru by pak mohla být částečně ochranou proti dronům, i když to je dosti sporné. Pokud bude cena vozidla nízká a výroba masová, bylo by možné ztráty rychle nahrazovat. Vozidlo však určitě nebude vhodné k nějakému šílenému útoku na dobře bráněnou linii.

Ruská bugina AG34

Jak se může osvědčit ruská buggy AG34?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články