Ruský důstojník GRU se obává, že jsou tanky NATO lepší než ruské: mohou obrátit vývoj války, federace proti nim nemá co nasadit

Jakmile byly Ukrajině přislíbeny moderní tanky, začalo Rusko kolem sebe „kopat“ a uvádět, že Západní stroje nemají šanci. Bývalý důstojník GRU ale optimismus nesdílí.

Leopard 2, německé hlavní bojové tanky i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Public Domain
                   

Mezi některými ruskými vojenskými komentátory a experty vyvolávají informace o slíbených tancích Ukrajině velké obavy. Ačkoliv Rusko má (a nejspíše ještě dlouho bude mít) tanků nebo bojových vozidel pěchoty více než „žlutomodrá“ země, nejsou důvodem k obavám počty, ale kvalita Západních zbraní. Třeba Igor Girkin, bývalý důstojník GRU a někdejší ministr obrany Doněcké lidové republiky, varuje, že to může být pro ruskou armádu nepřekonatelný problém. Na jeho slova upozornil estonský bloger WarTranslated (Dmitri) na X (Twitteru).

Ne všechny Západní tanky jsou špičkové

Igor Girkin se obává, že kdyby Ukrajina dostala 300 Západních tanků, 300 bojových vozidel pěchoty a dostatek dělostřeleckých systémů, mohla by vytvořit obrněnou brigádu se schopností smést cokoliv, co proti ní Rusko vyšle, přebírá jeho slova Tech-WP. Západní země přitom o 300 tancích opravdu uvažují, ale pravdou je, že jenom část z nich bude ruské stroje převyšovat; jedná se jmenovitě o německé Leopard 2, britské Challenger 2, americké M1A2 Abrams, francouzské Leclerc… dohromady jich mají být spíše vyšší desítky, možná až 100 kusů.

V dalším případě slibují Západní země třeba polský PT-91 Twardy, což je upravený tank T-72, nebo starší Leopard 1. Ale i když nemají být všechny stroje světovou špičkou, jsou schopnosti mnoha z nich oproti těm ruským jednoznačně lepší. Dříve se objevila také zmínka, že by jim mohly čelit ruské tanky T-14 Armata, ale těch existuje jen několik prototypů a jejich sériová výroba nikdy nezačala, uvádí Forces.

Ovšem ani to nezabraňuje ruské propagandě, aby stroj vyzdvihovala „až do nebes“. Není tomu tak dlouho, co například uvedla, že je T-14 Armata zásadně lepší než jakékoliv Západní tanky, a že ho díky vyspělému systému obrany ani nedokáží zasáhnout. Vše ostatní ve výzbroji ruské armády jsou potom upravené nebo modernizované sovětské stroje, případně z nich konstrukčně alespoň vychází. A dokonce ani nejnovější tank T-90M nedosahuje kvalit těch nejlepších západních strojů. Uvědomují si to mnozí experti, tedy až na na některé ruské: například Andrej Frolov uvedl, že jsou nejnovější tanky T-90 lepší než americké Abrams, které mají dorazit na Ukrajinu.

Zničený ruský T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Zničený ruský T-90M

Vyspělost Západních tanků se projevuje hlavně v oblasti pancéřování, nočního vidění, zaměřování a řízené palby. To v podstatě znamená, že osádky moderních Západních strojů uvidí své ruské soupeře mnohem dříve, takže na ně zároveň budou moci jako první zamířit a vystřelit, což je v tankovém boji klíčová schopnost. Dříve přitom dostávaly moderní vyspělé systémy nočního vidění i ruské tanky, ale po začátku války na Ukrajině o tuto možnost v důsledku embarga přišly. Musí se tak spoléhat na systémy domácí produkce s pouze polovičním dosahem.

Rusové vytahují ze skladů i tanky T-62

Federace má nejspíše uskladněno mnohem více obrněné techniky než všechny zainteresované Západní země dohromady, přičemž ji může opravit nebo různě modernizovat a poslat na bojiště. Ale v mnoha případech už nebude dosahovat kvalit tanků modernizovaných před válkou na Ukrajině. Zvláště citelné to přitom bude u tanků T-62, jimiž Rusko ve značné míře doplňuje ztracené stroje. I přes modernizaci jsou to zbraně v podstatě neschopné se postavit těm Západním, a to jak kvůli slabému pancíři, tak pro kvůli slabému dělu ráže 115 milimetrů.

Ovem číslo není vše, protože i tanky s děly ráže 125 milimetrů budou mít proti zbraním NATO ráže 120 milimetrů problém. Západní munice je obecně výkonnější než ruská a pancíř ruských tanků je naopak slabší než ten u Západních strojů. Federace má nyní jen malé časové okno, kdy může využít své obrněné převahy, protože ne všechny tanky Ukrajině slíbené jsou k dispozici ihned, a navíc se je tankisté musí naučit ovládat. Za několik měsíců se tak může obrněná převaha alespoň na určité části bojiště překlopit ve prospěch Ukrajiny.

Kdy podle vás bude Ukrajina schopná postavit moderní obrněnou brigádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články