Rusko ukázalo modernizovaný tank T-90M, který má být ještě lepší než Proryv-3. Předností bude mimořádná obratnost a vysoká ochrana

NÁZOR: Vedle maximalizace produkce tanků se Rusko snaží vylepšovat ty současné, aby si na bojišti snáze poradily se západními protivníky. Přirozeně přitom sází na T-90M.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Nejlepším ruským tankem nasazeným do války na Ukrajině je T-90M Proryv-3, což je až na některé nedokonalosti velice dobrý stroj. Je přitom rozsáhlou modernizací původního T-90A, oproti němuž má lepší ochranu nebo vyšší palebnou silou. Ale ani tím však vylepšování neskončilo. Výrobce tanků T-90M totiž přišel s další modernizací, která zatím podle všeho nemá žádné oficiální označení, i když je už na první pohled rozeznatelná.

Vylepšení dle zkušeností z Ukrajiny

Ruská armáda má s tankem T-90M rozsáhlé zkušenosti, protože jej používá od samého začátky války na Ukrajině. O jejich vylepšení se přitom postaral jejich výrobce Uralvagonzavod, a jak uvádí ArmyRecognition, nové úpravy by měly reflektovat hlavně získané zkušenosti z války. V první řadě my měl mít T-90M lepší mobilitu a vyšší rychlost, ale další úpravy ani jejich rozsah sdělen nebyl. Maximální rychlost běžného T-90M je přitom 60 km/h.

Něco lze ale dovodit vizuálně. Nejviditelnější změnou je nové reaktivní pancéřování a jeho umístění i na slabých místech. Nový typ ERA tvoří mnohem masivnější bloky, než jakými byly ty na běžné verzi. Patrné jsou především na boku tanku, kde zakrývají i část pásů, a měly by tak zlepšovat ochranu ze strany. Snímky na sociálních sítích poté ukazují i nové bloky na věži a na zádi. Zda je tato ochrana zaměřená hlavně proti moderním protitankovým zbraním nebo reaguje na sebevražedné drony, však není jasné, žádoucí je nicméně obojí.

Tank T-90 existuje jenom díky Indii

Více než výše popsané toho o modernizaci tanku T-90M výrobce nesdělil. Tak alespoň malá připomínka: vznikl na začátku 90. let 20. století jako vylepšení tanku T-72, ale jeho budoucnost byla dlouho nejistá. Ruská armáda ho totiž nechtěla a zachránila ho až Indie, která si ho pořídila ve vyšším počtu. Teprve až později začal být zařazován i do ruské armády. Modernizace T-90M se pak objevila v roce 2017 a přinesla mnohá vylepšení – např. nový typ reaktivního pancéřování – i když ani to nevyřešilo slabinu tanků s uložením munice v nabíječi.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Tank T-90M má přitom nové dělo, které má sice shodnou ráži jako to u předchozích verzí, tedy 125 milimetrů, ale na rozdíl od nich může používat nové typy protitankové munice schopné prorazit i pancíř západních tanků. K tomu má mít nový systém řízení palby nebo kvalitní termovizi – to ovšem platilo u původních verzí, které obsahovaly komponenty ze Západu. Novodobé náhražky jsou dle všeho méně kvalitní ruské systémy, které mají třeba v případě termovize až 2krát kratší dosah, což je na bojišti výrazný handicap.

Budou úpravy tanku T-90M opravdu tak výrazné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články