Rusové ztratili podivný „pozemně-námořní“ hybrid složený z vozidla a lodní věže: je neobyčejně účinný i proti obrněncům

Ačkoliv vyvolává spíše údiv, jeví se kombinace obrněného transportéru a lodní zbraně jako velmi účinná. Podobných konstrukcí je přitom jenom malá hrstka.

Ruské vozidlo MT-LB s lodní věží i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejen ukrajinská, ale i ruská strana se potýká s nedostatkem některých zbraní, především pak vojáci z odštěpeneckých republik v Luhanské a Doněcké oblasti. Takže asi i to vedlo bojovníky z Doněcka k tomu, aby vytvořili podivný pozemně-námořní hybrid, s nímž se vydali do bitvy; nakonec ale padl u Vuhledaru do rukou ukrajinské armády. Stroj je kombinací rozšířeného sovětského transportéru MT-LB a věže 2M-7 z námořního plavidla.

Transportér MT-LB je široce používaný

Ačkoliv jsou různými improvizacemi proslulí především ukrajinští vojáci, je vidět, že se tento trend nevyhýbá ani druhé straně. Na první pohled může sice kombinace působit trošku jako z postapokalyptického filmu, ale jeví se jako neobyčejně účinná. MT-LB je obrněný transportér používaný ve velkých počtech ruskou i ukrajinskou armádou. Má pásový podvozek a rychlost až 60 kilometrů v hodině, což mu zajišťuje velmi dobrou mobilitu; kromě 2 členů posádky navíc uveze dalších 11 vojáků.

Jako univerzální platforma bývají tyto transportéry vyzbrojeny různým způsobem, ale nejčastěji dostávají lehké kulomety PTK nainstalované do malé věže (ty ovšem na zmíněném hybridu nejsou, zastoupila je silnější varianta). Zbraň je přitom skvělá proti pěchotě, ale na obrněná vozidla už nestačí. Ovšem modernizované verze s lepšími zbraněmi, nebo dokonce řízenými protitankovými raketami, už tak časté nejsou a vojáci z odštěpeneckých oblastí je pravděpodobně k dispozici nemají.

V námořní věži je silný kulomet KPV

Námořní věž 2M-7 je určena pro menší plavidla jako jsou trawlery nebo minolovky, a jejím základem jsou dva těžké kulomety KPV ráže 14,5 milimetru. Jde přitom o letitou konstrukci, do výzbroje byl systém zaveden již v roce 1949. Ale ani jeho stáří nemění nic na tom, že jde stále o velmi silné zbraně. Na lodích je tato věž používána ve víceúčelové roli proti námořním, pozemním, ale i vzdušným cílům. Navíc má štít poskytující střelci ochranu z přední strany.

Kulomety KPV mají několik druhů munice, i když nejčastěji jsou do nich používány náboje s ocelovým jádrem a zápalnou hmotou; existuje však i protipancéřová munice s jádrem z karbidu wolframu. Projektily pak dokáží na půl kilometru prorazit pancíř o síle až 30 milimetrů, což umožňuje touto zbraní zničit i mnohá obrněná vozidla. Například zcela stačí k prostřelení bočního pancíře rozšířených obrněných transportérů BTR-80 i vlastního MT-LB, efektivní dostřel kulometu jsou nicméně až 3 kilometry. Podivné výzbroje je nicméně na Ukrajině více.

Jak hodnotíte kombinaci obrněného vozidla a lodní věže?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články