Video: Ruští tankisté jsou již zcela zoufalí ze ztrát. Šanci na přežití se snaží zvýšit i za pomoci poklopů od kanalizace

Ačkoli je pancéřování tanků velmi odolné, existuje mnoho zbraní, které ho dokážou překonat. Zvýšit jeho sílu ale není jednoduché, i když se o to lidé pokoušejí.

Ruský tank T-72B3 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Improvizace ruských vojáků se svojí technikou jsou známé již od začátku konfliktu na Ukrajině. Ti se tak snaží zvýšit odolnost svých vozidel, nebo je skrýt před termokamerami, díky nimž je snadné je najít třeba v noci. Ukrajinští vojáci, kteří podobné případy zoufalství svých nepřátel dokumentují, mají na kontě další perličku. Tou je tank, na jehož přední část jeho osádka připevnila ukradená víka z kanálů.

Dva poklopy na předku T-72

Podle záběrů, které natočili ukrajinští výsadkáři, se jim podařilo ukořistit tank T-72B3, což je modernizovaná verze T-72. Na přední části tohoto vozila jsou pak na videu vidět dva kulaté kanálové poklopy. Jediným důvodem, proč je sem mohli vojáci dát, je snaha zvýšit odolnost tanku. Podle dostupných údajů by nejsilnější část pancíře T-72 měla mít 280 milimetrů, díky naklonění je skutečná síla 500 až 600 milimetrů RHAe. To jsou hodnoty, které nejsou schopny moderním zbraním odolat.

Ovšem verze B3 je modernizovaná a jeho ochrana je zesílena. A to reaktivním pancířem druhé generace Kontakt-5. Ten je účinný hlavně proti kumulativním hlavicím, ale zvyšuje i odolnost proti střelám APFSDS. Pancíř je tvořen výbušninou umístěnou mezi dvě kovové desky. Při nárazu projektilu do pancíře výbušnina exploduje a desky se rozletí do stran. Cílem je narušit dráhu projektilu či výbuchu směrované kumulativní hlavice. Případně penetrátor může i rozbít.

Co kanálové víko udělá s ERA

Otázkou ale je, zda si ruští tankisté na sebe neušili bič, a dokonce ochranu tanku nezeslabili. Standardní ukrajinský litinový poklop má hmotnost kolem 140 kilogramů. Problém je, co taková hmota udělá s účinností Kontakt-5, pokud by ho zasáhl protitankový projektil a spustil reaktivní pancéřování pod poklopem. Mohlo by se totiž dost dobře stát, že nebude fungovat správně – a ačkoli bude pancíř silnější o tloušťku kanálu, bude paradoxně oslabený, protože síla výbuchů půjde dovnitř tanku.

Navíc síla kanálu není příliš veliká. I podle odhadů na videu se bude tloušťka pohybovat v jednotkách centimetrů a nejde o pancéřovou ocel, ale relativně křehkou litinu. Protitankové zbraně typu RPG-7 jsou schopné podle typu překonat pancíř 300 až 600 milimetrů silný. Větší modernější protitankové zbraně jako TOW nebo Stugna-P pak mají sílu ještě vyšší.

Možná o něco lepším řešením může být takzvané měkké pancéřování, které Ukrajinci zaznamenali například u BMP-3. To bylo tvořeno pytli s pískem připevněnými po stranách vozidla. Takové řešení může přivést kumulativní hlavice k předčasné explozi a pomoci. Nutno říci, že proti moderním Javelinům ale ruským tankům nepomohl ani speciální rošt nad tankem, na něž si osádky někdy pytle upevňovaly. I tyto tanky ale byly nakonec zničeny.

Jak by tankisté nejlépe mohli zvýšit odolnost strojů?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články