V české armádě ekvivalent k německému těžkému nosiči zbraní pro pěchotu nenajdete. Jde přitom o pořádně silného „jedince“

Základem je známé obrněné vozidlo, na nějž lze montovat různé zbraně a technologie. Německá armáda ho tak použije i pro podporu pěchoty.

Nosič těžkých zbraní pro pěchotu na platformě Boxer i Zdroj fotografie: Bundeswehr
                   

Obrněné vozidlo Boxer je zavedeno v několika armádách, v nichž působí v různých úlohách. Jednou z jeho výhod je univerzálnost a modularita, takže jde upravit tak, aby odpovídalo požadavkům vojáků. Asi nejčastěji se s ním lze setkat jako s obrněným transportérem, i když německý Bundeswehr s ním (kromě jiných rolí) počítá i jako s nosičem těžkých zbraní pro pěchotu – označován je jako Schwerer Waffenträger Infanterie.

Nosič je něco mezi transportérem a BVP

Během bojových akcí potřebuje pěchota často podporu těžších zbraní, protože ty pěchotní nejsou někdy dostatečně silné. Armády k tomu často využívají obrněné transportéry nebo bojová vozidla pěchoty, ale německý Bundeswhehr má ještě platformu řadící se někam mezi ně. Jde o takzvaný nosič těžkých zbraní pro pěchotu – dosud byla k tomuto účelu využívaná vozidla Wiesel 1, která však nahradí jiná na podvozku Boxer, uvádí Soldat-Und-Technik.

V tiskové zprávě stojí, že je smyslem platformy poskytnout bojovým jednotkám velikou průbojnost, přičemž má být nosič součástí nové střední síly Bundeswehru kombinující rychlost a palebnou sílu – stát má mezi lehkými výsadkovými jednotami a těžkými obrněnci a tanky. V české armádě se nosiči nejspíše nejvíce blíží obrněné transportéry Pandur II, ale německý stroj nemá mít prostor pro výsadek (alespoň to jeho technické popisy neuvádějí).

Rychlopalný kanon a rakety Spike-LR

Nosič na platformě Boxer má být vybaven dvoumístnou bojovou věží s rychlopalným kanonem ráže 30 mm, tedy stejným jaký má německé bojové vozidlo pěchoty Puma; jeho kadence je 200 ran za minutu a dosah 3 km. Na boj s obrněnými vozidly a tanky má pak sloužit raketomet MELLS, což je evropský odpalovač izraelských protitankových střel Spike-LR. Wikipedia uvádí, že mají dosah až 4 km a průbojnost 700 mm RHAe, a vozidlo disponuje i kulometem.

Útočná puška Haenel MK 556

Německá útočná puška MK556 podala skvělé výkony a mohla být hlavní zbraní Bundeswehru, potopila ji však jedna „maličkost“

Nosič zbraní na platformě Boxer 8×8 je 8,9 metrů dlouhý a 3 metry široký, jeho hmotnost pak činí 38,5 tun, ale i tak se může na silnici pohybovat rychlostí 100 km/h. Má tříčlennou osádku, jejíž míra ochrany není známá, avšak obecně by mělo vozidlo odolat střepinám, minám a projektilům do ráže 14,5 mm, i když přesné hodnoty nejsou klasifikované, uvádí Wikipedia. Vozidlo má i centrálně dohušťované pneumatiky a velmi dobrou průchodnost terénem.

Nosič těžkých zbraní pro pěchotu na platformě Boxer

Co si myslíte o německém konceptu nosiče těžkých zbraní pro pěchotu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články