Kdyby vznikala kanadská obrněná vozidla Senator na Ukrajině, značně by to usnadnilo logistiku a zajistilo stálý přísun kvalitních vozidel

Jelikož má Ukrajina z dob Sovětského svazu tradici zbrojního průmyslu, může mnoha zbrojovkám dávat smysl spustit výrobu právě tam.

Transportér TPz Fuchs 2 i Zdroj fotografie: Rheinmetall / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda potřebuje pro své operace obrovské množství vojenské techniky a munice, a i když jí materiál dodávají mnozí spojenci, není ho dostatek. Jednak západní země nemají dostatečné výrobní kapacity, protože mají zbrojovky omezenou výrobu, a druhým problémem může být logistika na dlouhé vzdálenosti. Není proto divu, že se některé společnosti rozhodly nebo rozhodují, že na Ukrajině otevřou svoje vlastní provozy.

Výroba Senatoru by využila zkušené dělníky

Jedním z dobrých příkladů je rozhodnutí kanadské firmy Roshel vyrábět na Ukrajině obrněné vozidlo Senator, které již ukrajinská armáda při své činnosti využívá a velice se osvědčilo. V kanadské společnosti v současné době působí asi 200 ukrajinských dělníků z řad uprchlíků a jsou s nimi dobré zkušenosti, uvádí Defence-Blog. Ukrajina má navíc dlouhou tradici zbrojního průmyslu a kvalifikované dělníky, navíc tam nejsou vysoké náklady na lidskou sílu.

Obrněné vozidlo Roshel Senator iZdroj fotografie: Uživatel Basedosaurus / Creative Commons / CC BY-SA
Obrněné vozidlo Roshel Senator

Senator je obrněné vozidlo představené v roce 2018 a jednou z jeho výhod je, že v konstrukci využívá komerční podvozek Ford F-550, uvádí Wikipedia, což zjednodušuje jeho stavbu a údržbu. Vozidlo je odolné proti palbě z ručních zbraní, ve verzi MRAP je pak odolné i proti výbuchům min nebo nástražných náloží. V jeho vnitřku může přitom jet výsadek až 10 vojáků. Senator může být vyzbrojen kulometem nebo automatickým granátometem a výroba na Ukrajině by zdejší armádě zajistila jejich trvalý přísun dle potřeb.

Také německý Rheinmetall má veliké plány

Další ze zbrojovek, která plánuje výrobu na Ukrajině, je německý koncern Rheinmetall. I ten chce využít zdejší levné a kvalifikované pracovní síly, v první fázi by měl produkovat obrněné transportéry TPz Fuchs, poté bojová vozidla Lynx KF41, a později také tanky Panter KF51. Není to ale jediná aktivita německé zbrojovky na Ukrajině; na webových stránkách uvádí, že tam ve společném podniku s ukrajinským partnerem spustí výrobu dělostřelecké munice.

Obrněné vozidlo Senator

Obrněné vozidlo Senator může odolat i extrémně ničivé sovětské mině TM-62, která si běžně poradí s jakýmkoliv tankem

Provozovat zbrojní podniky na Ukrajině má sice mnoho výhod, ale není to bez rizika, i když ukrajinská vláda slíbila, že nebude klást žádné velké byrokratické překážky. Jedním z rizik je ohrožení ze strany Ruska – je pravděpodobné, že se zbrojní závody bude pokoušet napadnout. Reuters uvádí, že se kvůli tomu například mnohé zbrojní výroby velmi často stěhují, a dalším problémem mohou být také ruské útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, kvůli nimž nemusí mít zbrojní závody dostatek energie na výrobu.

Vozidlo Lynx KF41

Jak dobrý nápad je podle vás přesunovat zbrojní výrobu na Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články