Některé zbrojovky chtějí přesunout výrobu na Ukrajinu. Ta má dostatek kvalifikovaných a levných pracovníků

Vyrábět vojenskou techniku co nejlevněji chce nejspíše každá zbrojovka, a právě dříve přehlížená Ukrajina může být pro mnohé cestou, jak toho dosáhnout.

BVP Lynx, výroba na Ukrajině i Zdroj fotografie: Rheinmetall Defence
                   

V západních zemích není dostatek moderní obrněné techniky pro ukrajinskou armádu, aby se mohla efektivně bránit proti ruské invazi. Jasně, proč zbrojovky nenavýší výrobu? Logické… Jenomže to už proběhlo a nestačí to, resp. to ani není ve všech případech možné. Kapacity zbrojovek tak zůstávají relativně slabé a velmi jim chybí kvalifikovaní pracovníci – nejzajímavější jsou pak pochopitelně ti, co žádají nejméně peněz. Smysl proto vidí někteří výrobci ve výstavbě továren na Ukrajině, třeba Rheinmetall tam může produkovat obrněná vozidla.

Ukrajinci prvně zkusí transportéry a BVP

Někteří sice hlásají, že by měla výroba probíhat u nás, případně alespoň v zemi, odkud zbrojovka pochází, ale ono to zkrátka nedává vždy smysl. Už jenom z důvodu zmíněných mnohem vyšších mzdových nákladů, ale třeba i nákladů na logistiku hotových produktů, dopravu surovin apod. Zrovna zmíněný německá společnost by proto měla s ukrajinskými představiteli podepsat smlouvu o zřízení zbrojovky na začátku roku 2024, a nejspíše nebude jediná.

Portál MilIn pak uvádí, že hodlá Rheinmetall na Ukrajině vyrábět obrněné kolové transportéry TPz Fuchs, a později i bojová vozidla pěchoty KF41 Lynx. Asi netřeba dodávat, že právě o tyto typy bude mít v budoucnu ukrajinská armáda zájem. Vzniknout by jich přitom mohly min. vyšší stovky, ale v průběhu let možná i pár tisíc, a Němci navíc počítají s jejich exportem, ačkoliv třeba AČR zrovna Lynx je odmítla a dala nakonec přednost švédským CV90.

Transportér TPz Fuchs 2 iZdroj fotografie: Rheinmetall / Creative Commons / CC BY-SA
Transportér TPz Fuchs 2

A podle všeho to bude opravdu rychlost, první transportéry by totiž mohly sjíždět z výrobních linek již v létě roku 2024, a bojová vozidla pěchoty pak na začátku roku 2025. Není jasné, kolik vozidel bude továrna schopna vyrábět, ale pro ukrajinskou armádu budou obě velkou posilou. Například ruská armáda dala vcelku nepřekvapivě přednost modernizaci starší techniky, které má požehnaně – a třeba Bumerang by už neměl trpět nedostatky starých BTR.

Kromě zmíněného je také nutné připomenout, že má Ukrajina dlouhou tradici zbrojního průmyslu a relativní dostatek kvalifikovaného personálu, a to nejenom k výrobě obrněných vozidel. Rheinmetall navíc již školí ukrajinské pracovníky, aby byli schopni provádět údržbu německých vozidel, která jsou nebo budou v ukrajinské výzbroji. I jejich zkušeností lze tedy využít. Vzhledem k válečnému stavu nelze čekat, že by se vyskytly nějaké překážky s výstavbou, což je v Evropě jinak běžné – továrnu ale bude jistě nutné chránit před ruskými útoky.

Vozidla vhodná pro východní bojiště

Obrněný transportér Fuchs vznikl již na konci 70. let 20. století, ale nyní již existuje i jeho moderní verze, a to Fuchs 2. Jde o vozidlo na podvozku 6×6 s dvoučlennou osádkou a prostorem pro přepravu 10 vojáků (u jiných jich bývá běžně 8), navíc je obojživelné, a jeho maximální hmotnost je 22 tun, uvádí Army-Technology. Poskytuje přitom ochranu proti projektilům do ráže 14,5 milimetrů a dosahuje rychlosti až 96 km/h, na vodě pak 10 km/h. Vyzbrojeno může být kulometem, granátometem nebo dělem do ráže 30 milimetrů.

Tank KF51 Panther

Německo chce na Ukrajině postavit továrnu na tanky, a to hned největší v Evropě: chrlit by dokázala až 400 nových tanků Panther KF51 ročně

Vozidlo KF41 Lynx je zase moderní BVP představené v roce 2018, jehož hmotnost je 44 tun, uvádí MilitaryToday. Jeho osádka je 3členná a má místo pro osmičlenný výsadek, přičemž patří k nejlépe chráněným BVP současnosti – v přední části odolá projektilům do ráže 30 milimetrů. Pohybovat se dokáže rychlostí až 70 km/h a dojezd má přes 500 kilometrů. Jeho výzbroj tvoří dělo ráže 30 nebo 35 milimetrů, kulomet a řízené protitankové střely, tedy dle přání zákazníka. Vzhledem k hmotnosti jsou tak obě vozidla vhodná i na často bahnité východní bojiště, i když třeba rasputica nejspíše dokáže pohltit i je, leč na přelomu 2023/4 boje na Ukrajině nezastavila.

Prezentace bojového vozidla pěchoty Lynx

Je dobrý nápad stavět továrny na vojenskou techniku na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články