Další houfnice ze Slovenska: BIA kombinuje EVU a ZUZANU 2 s poznatky z války, zájem by mohly mít země NATO a Ukrajina

NÁZOR: Slovenská firma pokračovala ve vývoji houfnic na kolovém podvozku i po rozpadu federace, a to velmi úspěšně. Jméno si udělala doma i ve světě.

Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA i Zdroj fotografie: KONŠTRUKTA – Defence
                   

Válka na Ukrajině ukázala, jak silné a potřebné jsou v současných konfliktech výkonné a přesné dělostřelecké zbraně s vysokou pohyblivostí a dobrou ochranou obsluhy. I proto se mnohé firmy pustily do vývoje nových dělostřeleckých systémů, neboť předpokládají, že o ně bude v následujících letech enormní zájem. Slovenská KONŠTRUKTA – Defence chce zkusit uspět s novou samohybnou kolovou dělostřeleckou houfnicí označovanou jako ShKH BIA.

Houfnice BIA částečně vychází z DANA

Slovenská firma pokračovala po rozpadu Československa v rozvíjení konceptu československé samohybné kolové houfnice ShKH vz. 77 DANA, a postupně přecházela ve svých konceptech ze sovětské ráže 152 milimetrů na západní ráži 155 milimetrů. Výsledkem byla lehčí kolová samohybná houfnice ShKH EVA a těžší ShKH ZUZANA 2, která je zavedená nejen ve slovenské armádě, ale aktivně se účastní i současných bojů na Ukrajině.

Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA iZdroj fotografie: KONŠTRUKTA – Defence
Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA

Vývoj houfnice BIA pak začal ve firmě v roce 2021 a má jít o systém kombinující ty nejlepší vlastnosti obou předchozích zbraní, přičemž hmotnostně by měl být někde mezi nimi. Firma údajně do konceptu zahrnula i praktické zkušenosti z války na Ukrajině. Zatím vznikl jediný prototyp, představen byl na výstavě DSEI v Londýně. Firma tvrdí, že za sebou má již první úspěšné střelecké testy, i když mnohé další ho ještě čekají. Předpokládá (nebo spíše doufá), že bude o novou zbraň zájem hlavně v zemích NATO, ale například i ze strany Ukrajiny.

Houfnice uzpůsobená pro munici NATO

BIA využívá dělostřeleckou hlaveň ráže 155 milimetrů o délce 52 ráží, tedy stejnou jakou má ZUZANA 2. V automatickém zásobníku je připravena munice na 20 ran, přičemž by se mělo jednat o standardní munici používanou v zemích NATO. Běžné granáty mají být schopné zasahovat cíle do vzdálenosti 41 kilometrů, zatímco munice s prodlouženým dostřelem pak do více než 50 kilometrů. Za první minutu má být slovenská houfnice BIA schopna vypálit 5 ran, při setrvalé palbě je pak rychlost střelby 2 rány za minutu.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana

Ukrajinská experimentální houfnice 2S22 Bohdana se vyrovná těm ze Západu: Rusy vyhnala třeba z Hadího ostrova a míří do sériové výroby

Systém je v současné době umístěný na podvozku Tatra 6×6, ale výrobce tvrdí, že ho lze instalovat i na jiné podvozky dle přání odběratele. BIA disponuje pancéřovanou kabinou pro obsluhu čítající 2 až 4 vojáky, a dosahuje hmotnosti 27 tun. Na silnici může jet rychlostí až 90 km/h a na plnou nádrž má být schopna urazit vzdálenost 600 kilometrů.

Může mít nová slovenská houfnice BIA velký úspěch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články