Souboj německého Leopardu 2 a ruského T-90M by byl nerozhodný, klíčovou roli tak bude hrát osádka a zřejmě i štěstí

Německý Leopard 2 by se měl v řádu měsíců utkat s ruským T-90M, tanky jsou ale docela vyrovnané a nelze tedy tvrdit, že jednoznačně zvítězí jedna nebo druhá strana.

Leopard 2 vs. T-90M i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V řádu několika týdnů nebo pár měsíců má Ukrajina obdržet od Západu první moderní tanky, které jsou mnohem lepší než její starší – byť modernizované – sovětské stroje. Nejpočetnější z nich budou různé verze německého tanku Leopard 2, přičemž dodávky proběhnou z vícero zemí, nejenom z té „mateřské“. Bude to také historicky poprvé, co se tyto stroje střetnou s hluboce modernizovanými tanky sovětské éry, hlavně tedy s jejich posledním derivátem, a sice tankem T-90M. To je aktuálně nejmodernější aktivně používaný tank ruskými ozbrojenými silami.

Klíčovou roli tanku hraje osádka

Jelikož se Leopardy 2 s moderními ruskými stroji ještě nikdy nestřetly, zajímá mnoho expertů i laiků, jak si proti sobě oba tanky povedou. V mnohém jsou odlišné, i když některé parametry mohou mít kupodivu stejné. Zásadním faktorem, který není možné vyčíst z žádných tabulek, bude úroveň výcviku a zkušeností osádek. Obecně lze říci, že pro ukrajinské tankisty půjde o nové stroje, ačkoliv projdou intenzivním výcvikem. Ruští vojáci jsou naopak na T-90 zvyklí léta, ale je nutné připomenout, že značná část (možná většina) dobře vycvičených osádek už padla.

Nasvědčují tomu ostatně i zprávy z federace, která posílá do bojů i instruktory nebo důstojníky ve výslužbě, a nové brance cvičí podobně nezkušení vojáci. V lepší „pohodě“ by přitom měly být ukrajinské osádky, neboť jsou německé tanky známé jako velmi pohodlné a přívětivé, což ale o sovětských ani ruských zásadně neplatí. Rozhodovat bude i přístrojové vybavení, v němž budou mít Ukrajinci výhodu třeba v systémech nočního vidění nebo řízení palby.

T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský tank T-90M

U ruského T-90M bude záležet o jaký typ půjde. Ty modernizované před válkou mají ještě systém nočního vidění ze Západu, kdežto za války upravené mívají ruský s mnohem horšími vlastnostmi. Ale významný vliv bude mít také pohyblivost. A ačkoliv je německý tank větší a těžší než ten ruský, kupodivu to v tomto směru neznamená negativum. Jeho maximální rychlost 75 km/h je naopak díky silnému motoru vyšší, T-90M zvládá v průměru 60 kilometrům v hodině. Vyšší hmotnost může nicméně Leopardu 2, stejně jako Abramsu, bránit v použití nějakých mostů.

Zbraně obou tanků jsou srovnatelné

Klíčovou roli bude hrát v souboji také ochrana a síla zbraní. Zatímco německý tank je osazen dělem ráže 120 milimetrů, ruský má 125milimetrový kanón. Papírově má pak federativní dělo dosah 4 kilometry, kdežto německé 3,5 kilometrů, ale bude také záležet, zda půjde o Leopard s hlavní dlouhou 44, anebo 55 ráží. Obecně mají přitom nejlepší ruské i německé protitankové granáty velmi podobné výkony, ačkoliv ruské dělo může mít o něco lepší dostřel, a německé je zase pověstné svou stabilizací a řízením střelby. Lze tedy uvést, že půjde o dosti vyrovnaný souboj.

Ochrana obrněnce Leopard 2 je zajištěna vícevrstvým pancířem z keramiky a oceli, u T-90M zase z vrstev speciální slitiny a kompozitu. U německého tanku bude ale záležet na verzi, protože od A5 je pancíř významně posílený, čemuž napovídá i výrazně vyšší hmotnost. Ruský protivník má ale zase kvalitní reaktivní pancéřování, které např. zachránilo slabší T-80 před zničením po útoku dronem. O německých strojích sice kolují pověsti, jak jsou slabé v zadní části, ale to samé platí o tancích ruských, s nimiž si opakovaně poradila třeba střela Javelin.

https://youtu.be/782spOUQb5w
Porovnání tanků T-90M a Leopard 2

Který tank vidíte jako lepší a v čem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru