Video: ruský tank T-80 přežil útok ukrajinského dronu na výbornou, zafungovala ochrana Kontakt 1. Po zásahu pokračoval dál

Rusové se zřejmě z předchozí neopatrnosti poučili a ukrajinské nálety dronů už zdaleka nekončí tak úspěšně jako dříve. Osádka tanku T-80 si zásahu téměř nevšimla.

Tank T-80BV i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho útoků na tanky za pomoci civilních dronů, které mají ve výbavě provizorní mikropumy, končí neúspěšně. Malý granát jednoduše nemusí mít sílu se prodrat i relativně slabým pancířem na jeho střeše nebo zádi tanku, a tak jenom neškodně exploduje venku. Dokazuje to i video z útoku dronu na tank T-80. I když granát z dronu trefil věž, obrněnec téměř bez povšimnutí pokračoval v boji. Na druhou stranu jsou známy i případy, kdy granát tanky zneškodnil „nahned“.

Dron útočil nejspíše na starší verzi T-80

Z videa není přesně jasné, kde a kdy se celá událost stala, ale jelikož má hlavní bojový tank sovětské výroby na trupu značku V, pravděpodobně se jedná o ruský stroj, a naopak Ukrajinci jsou známi masivním využíváním upravených dronů k takovým útokům. Některé zdroje přitom tvrdí, že se má jednat o nejnověji modernizovanou ruskou verzi T-80BVM, ale použitý typ reaktivní ochrany s malými kostkami tomu nenapovídá a pravděpodobně se jedná o starší T-80BV.

Ukrajinský dron svrhl granát RKG-1600 iZdroj fotografie: Aerorozvidka / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský dron svrhl granát RKG-1600

Na sociálních sítích byly v minulosti vidět útoky dronů, po nichž z tanku zůstala jen kouřící troska. Ovšem v jednom z nejznámějších případů se malá improvizovaná mikropuma z dronu trefila otevřeným poklopem přímo dovnitř a posléze od ní uvnitř explodovala uskladněná munice. V nejnovějším videu jsou ale poklopy do tanku zavřené. Je tedy možné, že podobným způsobem dopadá nyní mnoho ukrajinských útoků. Ale protože jsou neúspěšné, videozáznamy se jenom moc často nedostanou na sociální sítě.

Puma z protitankového granátu může tank zničit

Záleží samozřejmě i na tom, jaký typ improvizované pumy ukrajinská obsluha proti tanku použije. V některých případech drony na tanky svrhávají třeba minometné miny, jindy ale staré upravené sovětské protitankové granáty jako RKG-3 vybavené provizorními stabilizátory. Takový granát dokáže (podle typu) díky své konstrukci s tvarovanou náloží prorazit pancíř o síle až 220 milimetrů RHAe. Takové síly pancíře tanků na střeše nedosahují a je tedy možné stroj správnou trefou zničit.

Ovšem při bližším pohledu na uvedené video je vidět, že puma dopadá na místo s kostkami reaktivního pancéřování, a po výbuchu z nich některé chybí. Lze tedy oprávněně předpokládat, že exploze odpálila reaktivní ochranu a ta zafungovala, jak má. Tank totiž chrání hlavně proti účinku kumulativních náloží a hlavic. V daném případě se podle tvaru sice jedná jen o typ Kontakt-1, ale proti obyčejné kumulativní hlavici je účinný. Pokud by se pak jednalo o tank T-80BVM, byl by vybaven modernějším a účinnějším pancéřováním Relikt. Mj. jsou ale známy i případy, kdy podobně ničí ukrajinské tanky Rusové, ačkoliv ti k tomu často využívají sofistikovanější drony.

Kolik takových útoků asi končí neúspěchem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články