Video: ruský raketový systém Buk může při zásahu provázet mohutná exploze, která jeho zničení jenom podtrhuje

Protiletadlové systémy 9K37 Buk jsou už sice starší, ale hlavně jejich modernizované verze o sobě stále dávají bolestně vědět. I proto je jejich ničení prioritou.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Protože se snaží Rusko i Ukrajina držet nepřátelské letectvo co nejdále od frontové linie a zároveň likvidovat drony, které často pronikají až za ni, vytváří blízko bojišť poměrně silnou protivzdušnou obranu. Jedním z nejschopnějších systémů v držení obou stran je sovětský 9K37 Buk, jehož schopnosti záleží na konkrétní verzi, kterých existuje hned několik. Určeny jsou k doprovodu vojenských jednotek, čímž se dostávají na dosah nepřátelského dělostřelectva, a přirozeně tak patří mezi prioritní cíle. Jsou sice staré, ale stále obstojí.

Na útok chytrou municí stačí jedna rána

Ve videu pod článkem je zobrazen ukrajinský dělostřelecký útok na pásové odpalovací vozidlo TELAR ruského systému Buk, jehož výsledkem bylo jeho naprosté zničení, které doprovázela silná exploze jeho střel. Vozidlo objevil ukrajinský dron a dělostřeleckou palbu na něj navedl – jak je na záběrech vidět, bylo zasaženo hned první a jedinou ranou, takže ukrajinští dělostřelci pravděpodobně použili chytrou munici, třeba americkou M982 Excalibur. Dle použitého děla má dosah i přes 50 kilometrů a díky navádění GPS přesnost kolem 4 metrů.

Vozidla systému Buk-M1 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidla systému Buk-M1

Obrovská exploze doprovázející zásah nemusí být velikým překvapením. Odpalovací vozidlo TELAR je nejčastěji vybaveno 4 střelami, jejichž hmotnost může být až 690 kilogramů. Každá má bojovou hlavici o hmotnosti 70 kilogramů a při dosažení cíle vybuchuje nedaleko něj, aby vytvořila mračno střepin, jímž cíl doslova prošpikuje. Kromě hlavice však může po zásahu explodovat i pohonná látka samotných střel.

Zvládne letadla i taktické balistické rakety

Systém 9K37 Buk byl vyvinutý v Sovětském svazu a do výzbroje se dostal v roce 1980. Postupně byl ale modernizován, nejvyspělejší verze je dnes ruská, konkrétně Buk-M3, zavedená do výzbroje roku 2009. Jednotlivé verze se svými schopnostmi liší, ale obecně se uvádí, že je Buk schopný sestřelit letadla čí řízené střely do vzdálenosti až 42 km, a to ve výšce až 25 kilometrů. Zachytit má být schopen i taktické balistické rakety do vzdálenosti až 20 km ve výšce max. 16 km.

Rusko na okupovaném ukrajinském území rozmísťuje nejnovější verzi systému Buk. Okupanti mají stále větší problémy s drony a raketami

Zbraň není tvořena jen samotným vozidlem TELAR, které je vybaveno vlastním radarem a střelami, ale i vozidlem na odhalování cílů, stejně jako odpalovacím vozidlem bez radaru, případně vozidlem nabíjecím. Systém je ve výzbroji asi 20 zemí a byl zapojen do mnoha konfliktů. Nejznámějším se stal poté, co ruská 53. protiletadlová brigáda v roce 2014 sestřelila malajský let MH17 s 298 lidmi na palubě nad územím separatistického Donbasu.

Dělostřelecký útok na systém 9K37 Buk

Jak systém hodnotíte oproti konkurenci?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články