Tanky T-64BV jsou sice dost staré, ale díky modernizaci stále schopné. „Základu“ si SSSR cenil natolik, že ho ani nevyvážel

Tank T-64 byl první sovětský tank moderní konstrukce s automatickým nabíjením. Od svého vzniku však prošel řadou modernizací, díky čemuž najde uplatnění i dnes.

T-64BV po modernizaci z roku 2017 i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V roce 1963 začaly první jednotky sovětské armády dostávat nový typ tanku, který ve své době znamenal revoluci. Až na první kusy měl silný kanon, automatické nabíjení, a byl i dobře pancéřovaný. Dodnes je tank T-64 vzorem pro konstrukce dalších typů sovětských, a později ruských tanků. Prošel i celou řadu modernizací, z nichž je jednou z nejpoužívanějších T-64BV, jejíž úpravy probíhaly v několika vlnách, a to až do současné doby.

Vzor pro další tanky, sloužil jenom v SSSR

Tank T-64 měl v prvních kusech kanon ráže 115 mm, ale od roku 1967 do něj nakonec byl montován kanon ráže 125 mm s hladkou hlavní, který se nakonec stal sovětským a ruským standardem. Dostal také automatické nabíjení, což umožnilo snížit počet členů osádky na 3 a udržet nízkou siluetu. Jednalo se o velice kvalitní, ale i relativně drahé stroje. Ve výzbroji je měla jenom sovětská armáda, SSSR je nikdy nevyvážel, uvádí Military-History.

T-64BV iZdroj fotografie: Serhej Popsujevič / Creative Commons / CC BY-SA
T-64BV s reaktivním pancéřováním

V polovině 80. let 20. století již začal tank zaostávat a vznikl program na jeho modernizaci, z něhož vzešel model T-64BV. Hlavní změnou bylo posílení ochrany, a to přidáním reaktivního pancéřování Kontakt-1, uvádí ArmyRecognition. To pokrývá hlavně přední část trupu a věže, ale kostky pancéřování jsou i na části boku a střechy. Tank dostal také antiradiační ochranu a jeho hmotnost je 42,5 tun, maximální rychlost pak 45 km/h.

Tank T-64 používá hlavně Ukrajina

Tanky T-64BV si po rozpadu SSSR nechala ve výzbroji hlavně Ukrajina, i když je má ve skladech i Rusko, a dále pokračovala v jejich úpravách. Ta první začala v roce 2017, uvádí TheDefensePost, kdy tank přišel o infračervený reflektor a dostal systém nočního vidění, novou komunikační sadu, a modernizovaný byl i jeho komunikační systém. Některé zdroje tvrdí, že na tanky – minimálně některé – bylo nainstalováno i ukrajinské reaktivní pancéřování Nizh.

Zahraniční bojovníci na Ukrajině

Video: i ruská elitní jednotka SPECNAZ může být naprosto „smazána“, když čelí zahraničním dobrovolníkům a starému tanku T-64

Další modernizace ukrajinských T-64BV začala v roce 2022; Defence-Ua uvádí, že tanky dostaly nové pozorovací a zaměřovací přístroje, a moderní navigační a komunikační prostředky vyhovující standardům NATO. Zesílena byla i ochrana palivových nádrží a vylepšený měl být kulomet na věži. I přes tyto úpravy jde stále jen o modernizovaný tank sovětského typu a moderním západním protějškům se hlavně mírou ochrany a přesností střelby rovnat nemůže. Ale směle se může postavit jiným typům sovětských tanků, a to i těm modernizovaným.

Modernizované tanky T-64BV

Kam byste schopnostmi zařadili modernizované tanky T-64BV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články