Video: „naprosté nabrání“ tanku T-72B3 na střechu MRAP obrněného vozidla MaxxPro aneb Ne vždy reverzní manévr vyjde

Někdy se mohou vozidla docela kuriózním způsobem srazit přímo na bojišti. Obři s váhou v desítkách tun to sice mohou ustát, ale i tak je to minimálně vyřadí.

MaxxPro, americké obrněné vozidlo i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ačkoliv z ukrajinského bojiště přichází každý den snímky na obou stranách zničené techniky, nejsou k vidění příliš čato kolize obrněných vozidel. Z logiky věci ale k podobným nehodám dojít může, stejně jako všude tam, kde se pohybuje více vozidel – z mnohých vojenských mají navíc řidiči velmi špatný výhled. O to dramatičtěji pak mohou některé nehody vypadat.

Převrácení tanku zabránilo dělo

Zajímavou nehodu ukazuje video v tomto článku, na němž se obrněný automobil typu MRAP MaxxPro doslova dostal pod tank T-72B3. Obě vozidla byla tou dobou v držení ozbrojených sil Ukrajiny, a na první pohled se zdá téměř nemožné, aby se do sebe takto zaklínila. Tank je totiž „opřený“ o obrněný vůz ve velmi strmém úhlu, a ještě většímu náklonu nebo i převržení nejspíše zabraňuje jenom dělo, jimž se opírá o zem.

Taková nehoda se přitom nemusí stát náhodou, ale třeba při útoku ruského sebevražedného dronu ZALA Lancet. Ten konkrétně v tomto případě útočil na tank T-72B3, a když se mu jeho osádka snažila vyhnout, řidič obrněného vozidla už nestačil zareagovat Jednou z teorií pak je, že MaxxPro nejel těsně za tankem, ale byl jím tažen. Ať to bylo jakkoliv, oba stroje se později povedlo zachránit a jsou opravitelné. Poškození se nezdají příliš drastická.

MaxxPro je rozšířený americký MRAP

MaxxPro, nebo také International MaxxPro, je obrněný automobil typu MRAP původem z Ameriky. Navržen byl tak, aby ochránil osádku proti střelbě a výbuchům min a nástražných náloží. Spojené státy ho přitom prodaly do mnoha zemí, a třeba Ukrajina jich dostala minimálně 200. Automobil váží dle verze kolem 13 tun a uvnitř má místo až pro 7 vojáků. Ve světě jich je v provozu kolem 9 tisíc, lze ho tedy označit za relativně úspěšné.

Polský tank PT-91 Twardy

Polsko může Ukrajině poskytnout zbytek tanků T-72 a modernizované tanky PT-91 Twardy, které se vyrovnají ruským T-72B3

Naproti tomu tank T-72 je sovětského původu, ale varianta T-72B3 je ruskou modernizací, a protože ji Rusko nikdy nevyváželo, je jasné, že musí jít o jeden z ukořistěných strojů. Nad staršími verzemi má pochopitelně navrch, vybaven je novým zaměřovačem a motorem, a jeho vylepšené dělo ráže 125 milimetrů je schopné odpalovat i protitankové řízené střely 9K119 Refleks. Má také reaktivní pancíř Kontakt-5 a jeho hmotnost je kolem 45 tun.

Jak si vysvětluje zmíněnou nehodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články