Video: improvizace dovedla ruské vojáky ke spojení protiponorkového raketometu a tanku T-80B. Může být nevídaně účinná

Z nouze se vojáci mohou pustit do zkombinování zdánlivě nespojitelných zbraních. Ne vždy to končí úspěchem, ale v některých případech mohou být efektivní.

Raketomet RBU-6000 umístěný na lodi i Zdroj fotografie: Brian Burnell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V případě nedostatku nějakého typu zbraní se vojáci nebo konstruktéři pouští do různých improvizací. Někdy tak mohou vzniknout až šílené obludy s naprosto minimálním efektem, jindy ale kupodivu funkční a nepříteli nebezpečné zbraně. Do druhé kategorie patří i podivuhodná ruská improvizace spojující tank a lodní protiponorkový raketomet. Ať je funkční nebo ne, konstrukce vypadá skoro jako z postapokalyptického filmu. Ukazuje ji video níže, které zveřejnilo Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyi).

Raketomet RBU-6000 proti ponorkám

Dvojici podivuhodných improvizovaných monster ruské konstrukce lze vidět na videu pod tímto článkem. Tech-Wp k tomu uvádí, že dle všeho vznikla spojením podvozku tanku T-80 (v popisu videa je identifikován jako T-80B) a raketometu RBU-6000. Tato kombinace je hodně neobvyklá, protože je zmíněný raketomet speciální zbraní určenou pro hladinová plavidla, a primárně slouží k útokům na ponořené ponorky. Záběry ze sociálních sítí však ukazují, že byl stejný raketomet již v minulosti umístěn i na nákladním automobilu.

RBU-6000 je raketomet s 12 odpalovacími tubusy raket ráže 212 mm, uvádí WeaponSystems, a vyvinutý byl v 60. letech 20. století. Konkrétně jde o RGB-60 s hlavicí těžkou 25 kg, což je vlastně hlubinná nálož. Rakety jsou schopné doletět až 5,8 kilometrů daleko a mohou raketomet opouštět kadencí 1 za 2,4 sekundy. Odpalovat je lze v různých salvách, přičemž na lodích jsou cíle zaměřovány pomocí sonaru, což ale na tanku samozřejmě možné není.

S podvozkem T-80B je hybrid rychlý

Vhledem k nevelkému dosahu raket je tankový podvozek logickou volbou, protože poskytuje osádce relativně vysokou míru ochrany. Tank T-80B je poháněn plynovou turbínou, uvádí ArmyRecognition, která mu dodává vysokou rychlost, přičemž různé zdroje udávají maximálně 70 až 80 km/h. V tomto případě nemá hybrid klasickou věž, ale místo ní je umístěn raketomet. Ze záběrů není zřetelné, zda je na podvozku nějaké reaktivní pancéřování, což by zvyšovalo odolnost proti útokům protitankových zbraní nebo dnes velmi obávaných dronů.

IS-3

Nejpodivnější výzbroj na Ukrajině? Nový stíhač tanků, „traktorový“ robot, carská puška nebo předpotopní kulomet. Improvizací k výhře

Jasné také není, jakým způsobem je raketomet zaměřován, ale dle všeho se osádka spoléhá na plošný účinek. Ten přitom může být jenom o málo větší než v případě střel z BM-21 Grad, neboť Wikipedia uvádí, že ty mají podle typu hlavice těžké kolem 20 kilogramů. Námořní střely přitom musely být i nějak upravené, aby explodovaly při dopadu na cíl. Vzhledem k malému dosahu půjde osádce při použití zbraně v blízkosti bojové linie o život, takže se musí po každém odpálení raket stáhnout do zázemí, aby zásobník přebila.

Raketomet RBU-6000 na podvozku tanku T-80B

Jak hodnotíte kombinaci námořního raketometu a tanku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články