Ruské tanky T-80BVM mají díky plynové turbíně zásadní výhodu nad Leopardy 2, ale někdy je i jejich obrovským nepřítelem

I když trpí tanky T-80 typickou slabinou, jsou veskrze unikátní, a už v době vzniku měly nad německými protějšky zásadní výhodu, která částečně přetrvává dodnes.

Tank T-80BVM a blátivém terénu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi nejlepší tanky v ruské výzbroji patří T-80 modernizované na verzi T-80BVM. Jde o tank postavený tak, aby dokázal čelit i moderním západním protějškům, i když základ jeho konstrukce pochází z druhé poloviny 70. let 20. století. Oproti západním tankům, tedy např. německému Leopardu 2A6, má ale na východě Evropy jednu nespornou výhodu, která spočívá v jeho pohonu, ačkoliv může paradoxně patřit v některých okamžicích i k jeho slabinám.

T-80BVM je o dost lehčí než Leopard 2A6

Sovětští konstruktéři vybavili tank T-80 plynovou turbínou, ačkoliv běžně byly v sovětských tancích používané dieselové motory. Takový pohon má přitom k poměru vůči hmotnosti tanku vysoký výkon, takže T-80 dosahuje na silnici rychlosti až 75 km/h, uvádí ArmyRecognition, a některé zdroje uvádí až 80 km/h. Naopak Leopard 2A6 dosahuje max. rychlosti 68 km/h, a to i přesto, že má silnější motor – jeho hmotnost ovšem dosahuje 62 tun, udává ArmyRecognition, kdežto u modernizovaného T80BVM je to pouze 46 tun.

Německý tank Leopard 2A6 iZdroj fotografie: Public Domain
Německý tank Leopard 2A6

Rozdíl v hmotnosti spolu se silou motoru se projevuje hlavně v období takzvané rasputice. Ve východní Evropě se vyskytuje vždy dvakrát v roce, a to před zimou a po ní, uvádí Wikipedia. Terén včetně nezpevněných cest se změní v bláto, takže jím technika včetně tanků projíždí jenom stěží. Mnohem lehčí ruský tank s výkonným motorem má v tom okamžiku výhodu nad těžkým, a navíc je jeho podvozek zkonstruován s ohledem na tyto podmínky.

Lepší dělo a moderní reaktivní pancíř

Tank T-80BVP byl do služby zařazen v roce 2018 a modernizace původní verze přinesla řadu vylepšení. Třeba montáž účinného reaktivního pancíře Relikt, lepší řízení palby nebo nové dělo. MilitaryToday uvádí, že je o 20 procent přesnější než starší typ děla, a navíc může používat moderní munici typu Svinec z wolframu nebo ochuzeného uranu. Na druhou stranu, i Leopard 2A6 má nové dělo s délkou 55 ráží a doslova fenomenální přesností, a děla ruských tanků ve spojení s moderním řízením palby a termovizí překonává.

Je skutečně nutné kupovat MBT neprodleně? Leopard 2A6(7) je aktuálně jistě dobrá volba, ale válka na Ukrajině změní mnohé

I když je T-80 BVM mezi ruskými tanky jedním z nejlepších, přesto u něj lze najít i slabiny. Zejména klasickou konstrukci většiny sovětských tanků, tedy munici explodující v prostoru osádky, na což západní tanky jako Leopard 2A6 netrpí. Plynová turbína je navíc doslova hladová, a zvláště pak v náročném terénu spotřebuje mnoho paliva, což zkracuje dojezd tanku, a vedle toho je i velmi náročná na údržbu, takže jde v bojových podmínkách o veliký handicap. Na západním bojišti by přitom turbína žádnou zmíněnou výhodu nepřinášela.

Tank T-80BVM dostal v nejnovější modernizaci i protidronovou střechu

Jak hodnotíte ruský tank T-80BVM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články