Foto: ruský tank T-90M dokáže přežít i útok několika dronů, hlavní zásluhu na tom nejspíše může mít ochranná klec

Vybavovat tanky ochranou proti dronům má jednoznačně význam. V některých případech je to může zachránit, ačkoliv je třeba počítat také s nevýhodami.

Tank T-72B3M s klecí i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Mezi laickou veřejností i odborníky probíhá již nějakou dobu debata o tom, zda se tanky vyplatí vybavovat ochrannými klecemi, které jsou typicky nad střechou, případně po stranách, aby je chránily před útoky dronů. Výrazně totiž kupříkladu zvyšují siluetu tanku, ale zároveň do určité míry snižují riziko poškození a předchází zničení, ať už dron svrhne mikropumu nebo zaútočí jako sebevražedný. A nejspíše je to dnes opravdu nejlepší řešení, neboť jak ukazují snímky níže, zásluhu na přežití jednoho z tanků T-90M Proryv-3 má nejspíše i klec.

Jeden útok shora, druhý ze strany

Rusko publikovalo fotografie tanku T-90M s ochrannou klecí, která byla jak na střeše, tak po stranách, na nějž zaútočily drony, a on úspěšně přežil. Z fotek je patrné, jak ho drony zasáhly, tedy že minimálně jeden z dronů evidentně útočil ze strany, a to pravděpodobně jako sebevražedný. Ten druhý potom na tank zamířil seshora a pokusil se prorazit přidanou střechou, na níž byly umístěny i bloky reaktivního pancíře Kontakt-1, uvádí Defence-Blog.

V sebevražedném dronu je přitom k proražení tankového pancíře kumulativní hlavice (též označované jako HEAT), a Wikipedia vysvětluje, že jde o speciálně tvarovanou nálož s kuželovitou dutinou a tenkou kovovou vložkou. Ta při explozi vytvoří jakýsi vysokorychlostní paprsek schopný prorazit pancíř. Pokud ale neexploduje přímo na pancíři, paprsek se rozptyluje a ztrácí sílu, a oslabit ho může i reaktivní pancéřování, takže pak není schopný pancíř probít.

Klece nemají jenom ruské tanky

Ruská armáda však není jediná, která se pokouší různé klece na tanky i další obrněnce instalovat. Třeba PopularMechanics uvádí, že podobné konstrukce instalovala také izraelská armáda na některé tanky Merkava domácí produkce. I v jejich případě se jedná o ochranu proti dronům, neboť jsou pro tanky velice nebezpečné, a to ani nemusí být sebevražedné. Existuje případ, kdy dron svrhávající mikropumy přinutil tank T-90M ustoupit, a pak ho zničil. Tomuto tanku jakákoliv ochrana shora chyběla, což se mu nejspíše stalo osudným.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Na druhou stranu ani ochrana nad tankem k jeho záchraně vždy nestačí – ukázalo se, že třeba T-72B3 s ochrannou klecí není pro sebevražedný dron žádný problém. Operátorovi stačilo zamířit na místo, kde ochrana není, i když trefit se není vždy snadné. Lze proto konstatovat, že šance tanku různé ochranné prvky zvyšují, ale žádnou nezničitelnost nezaručují.

Ochranné klece používá i Izrael

Jak velikou ochranu podle vás představují ochranné klece?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články