Video: nejlepší ruský tank T-90M byl dronem nejdříve donucen ustoupit, a poté byl několika granáty zničen

I na nejlepší tanky stačí miniaturní pumy z dronů, ačkoliv jich někdy musí být svrženo vícero. Ujet dronu je přitom víceméně nemožné.

Ruský hlavní bojový tank T-90M i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z neúčinnějších protitankových zbraní současnosti jsou sebevražedné drony, a nejlépe ty s nějakou hlavicí schopnou prorazit i silný pancíř. Ale nemusí být jediným typem dronové zbraně, na tanky z nich totiž stejně tak lze svrhávat třeba malé pumy. Umění operátorů dronů je dnes na takové úrovni, že se zvládnou trefit i do jedoucího objektu. Po několika zásazích pak může kapitulovat i dobře chráněný tank, jakým je ruský T-90M Proryv-3. Na Twitteru zveřejnil takové video Мисягiн (Mysjagin) s tím, že dron lovil tank v noci.

Na tank musel dron zaútočit celkem 5krát

Dobrý příklad, jak dron útočí na tank, zachycuje video pod tímto článkem. Je na něm vidět dron, který se pověsil na nejlepší ruský tank T-90M, a nakonec ho také (nejspíše i se dvěma vojáky ze tříčlenné osádky) zničil. Útočící letoun musela být kvadrokoptéra, ale nějaké větší konstrukce – určitě se nejednalo o obyčejný FPV dron, jelikož operátor svrhl během celé akce celkem 5 mikropum – takový náklad by malý dron asi neunesl.

Dron s podvěsenou mikropumou iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Dron s podvěsenou mikropumou

Dron přitom zastihl tank nehybný, a tehdy na něj svrhl první pumu. Osádku to přimělo k okamžitěmu k úprku, ale není jasné, zda tank neutrpěl poškození. Bezpilotní letoun ho pronásledoval a druhou pumou se netrefil, i když třetí zasáhl pravděpodobně věž, načež se tank zastavil. V tu chvíli z něj utekl jeden člen osádky, ovšem zbývající už se ven nedostali. Operátor poté svrhl čtvrtou a pátou pumu – ta poslední pravděpodobně odpálila munici a tank mohutně explodoval. Je dokonce možné, že síla exploze zničila i dron, uvádí Nv.

Protitankový granát střechou pronikne

Není přesně jasné, jaký typ mikropumy byl ke zničení tanku využit, ale nemohlo se jednat o žádnou jednoduchou nálož ani obyčejný granát. Mohl to být napříkla upravený protitankový granát RKG-3. K tomu WeaponSystems uvádí, že byl vyráběn v SSSR a jeho hmotnost je 1,07 kg. Má kumulativní hlavici a navržen je tak, aby po odhození dopadl na pancíř ve správném směru a úhlu. Dokáže si tak poradit s pancířem o síle 125 až 165 milimetrů RHAe.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Tank T-90M nemohl dronu v žádném případě ujet; ArmyRecognition uvádí, že je jeho maximální rychlost 60 km/h, a v terénu je samozřejmě mnohem nižší. Tanky pak obecně mají střešní pancíř velmi slabý, takže jsou při útoku seshora velmi zranitelné. Na některých místech může sice mít reaktivní pancéřování Relikt, ale to se nenachází všude. Na rozdíl od jiných T-90M neměl ten ve videu nad věží střechu, která by ho jinak nejspíše mohla ochránit. Podobné útoky jsou totiž důvodem, proč konstruktéři tuto ochranu čím dál častěji instalují.

Dron, jak rozbombarduje tank T-90M

Jaký typ pum podle vás dron na tank svrhával?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články