Rusko prohrává proti vlastním tankům: ukrajinská verze T-80 nepřítele drtí. Ale selhávají zbraně, nebo výcvik vojáků?

Sovětský svaz již v 70. letech zkonstruoval rychlý tank s plynovou turbínou. Ta zajišťuje velmi vysokou rychlost a odolává silným mrazům.

Tank T-80 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY
                   

V Sovětském svazu za studené války dbali na sílu a počty tankového vojska. V 60. letech měly divize ve výzbroji tank T-64, ale mnozí velitelé s ním nebyli spokojeni, hlavně s jeho motorem. Požadovali novou a lepší konstrukci. Když se navíc sovětské vedení dozvědělo, že v USA konstruují nová typ tanku poháněný plynovou turbínou, rozhodli se pro konstrukci stroje s tímto pohonem také. V roce 1976 byl tak zařazen do výzbroje tank T-80.

První tank s turbínou na světě

Sovětům se vlastně povedlo Američany předběhnout a byli první, kdo tank s plynovou turbínou měl. Tedy nepočítaje švédský bezvěžový Strv 103, který byl jen pomocnou jednotkou. Tank byl založen na T-64, ale obsahoval i řadu prvků z novějších T-72. Mnoha velitelům se líbil. Plynová turbína poskytovala vysokou rychlost, a to až 80 kilometrů v hodině. V mrazivém ruském počasí také mnohem rychleji nabíhala a tanky byly mnohem dříve připraveny k akci.

Nutno dodat, že měl tank i svá negativa. Prvním je špatné uložení munice v automatickém nabíječi jako v jiných sovětských tancích, což vede k její explozi při zásahu. Druhým je velmi velká spotřeba pohonných hmot, kterých plynová turbína vyžaduje přemnoho. To výrazně zkrátilo dojezd stroje, který je zhruba 335 kilometrů, záleží však na verzi. Zvýšit se dá s pomocí externích nádrží. Jenomže nepříjemná byla cena, která se ukázala být vyšší než u jiných typů sovětských tanků.

Rozměry a hmotnosti stroje se podle typu mírně liší. Délka může být až 9,9 metru, šířka je až 3,6 metru. Hmotnost je 42 až 46 tun. Novější verze T-80 jsou těžší, protože bylo zesíleno jejich pancéřování nebo mají jiný typ věže. Byly zde využity i jiné typy turbín. Ale například Ukrajina po rozpadu SSSR turbíny odmítla a její T-80UD využívají vznětový motor. Jsou sice o něco pomalejší, ale mají delší dojezd.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
T-80BVM

Standardní sovětská výzbroj

Výzbroj tanku je standardní, tedy dělo 2A46 s hladkým vývrtem hlavně a ráží 125 milimetrů. Starší typy mohly odpalovat dělem protitankové střely Kobra, novější s modifikovaným dělem 2A46M-1 pak dokonce modernější střely Refleks. Výzbroj doplňuje lehký koaxiální kulomet a věžový těžký kulomet. Posádka je tříčlenná jako u většiny novějších sovětských a ruských tanků. Postupně docházelo ke zdokonalování a třeba nejmodernější ruská verze BVM má vysoce pokročilé reaktivní pancéřováni Relikt nebo až děsivě inteligentní zaměřovače.

Tanky T-80 byly po rozpadu SSSR většinou ve skladech a do konfliktů příliš nezapojovány nebyly; a to ani v Afghánistánu, zatímco v Čečensku pouze pomálu. Ale v roce 1993 střílely do sídla ruského parlamentu zvaného Bílý dům. Dostaly se do také do výzbroje zemí jako Jižní Korea, Pákistán nebo Egypt. Rusko i Ukrajina ale nasadili „té-osmdesátky“ v současném konfliktu. A je známo, že ruské T-80 utrpěly výrazné ztráty. Mnoho jich ukořistila i ukrajinská armáda, která je pak zařadila do své výzbroje.

Jaký je váš názor na kvality tanku T-80?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články