Čínský tank ZTZ-99 (Type 99) je už vcelku starý, ale přesto velmi silný: to nejlepší „ukradl“ a utkat se může i s americkým M1 Abrams

NÁZOR: Čínská armáda má slušný tank, který kombinuje to nejlepší z amerických a ruských, jakož i sovětských protějšků. Zmínek o něm ale moc není.

Čínský tank ZTZ-99 (Type 99) i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když na začátku 90. let 20. století proběhla první válka v Perském zálivu, uvědomila si čínská armáda, že se její tanky vycházející ze sovětských nemohou s těmi moderními rovnat. Pustila se proto do vývoje vlastního tanku 3. generace, jehož schopnosti by se co nejvíce přiblížily západním obrněncům. Výsledkem je na svou dobu vcelku moderní tank ZTZ-99 označovaný také jako Type 99, a to hlavně jeho nejnovější varianta ZTZ-99A. Vizuální podobou se v mnoha aspektech podobá například tankům M1 Abrams nebo Leopard 2.

ZTZ-99 je mix ruského a západního designu

Vývoj tanku ZTZ-99 byl podle portálu Army Recognition zahájen v roce 1999 a do výzbroje čínské armády se dostal již v roce 2001. Jeho některé prvky jsou převzaty ze sovětského T-72, příkladem může být základ podvozku, ale jinak je značně vylepšený. Tank také disponuje dělem ráže 125 milimetrů odvozeným od zbraně používané v sovětských nebo ruských tancích, a může tedy používat i stejné střelivo. V mnoha ohledech se ale od sovětských a ruských obrněnců liší, a tvarem nebo vybavením je více podobný těm západním.

Předek tanku ZTZ-99A a bloky reaktivního pancéřování iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
Předek tanku ZTZ-99A s bloky reaktivního pancéřování

Čínské armádě je jasné, že v případě útoku na Tchaj-wan by se musely její tanky utkat s moderními západními stroji, které má ve výzbroji i tchajwanská armáda – konkrétně jde o objednané upravené M1 Abrams, a Američané by nejspíše s podobným typem také přišli na pomoc. Tank ZTZ-99, a hlavně pak jeho nejnovější varianta, má proto velmi odolný kompozitní pancíř doplněný reaktivním pancéřováním, moderní řízení palby, termovizi, a také disponuje systémy schopnými zasahovat proti moderním protitankovým zbraním.

Slabinou může být automatické nabíjení

Čínský tank ZTZ-99 je i s dělem dlouhý 11 metrů, jeho hmotnost 58 tun, a rychlost na silnici až 80 km/h, čímž se západním tankům vyrovná. Má přitom jenom 3člennou posádku, neb je vybaven automatickým nabíječem, který má být podobný nabíječi ze sovětského tanku T-72. Portál Army Technology upozorňuje, že z tohoto důvodu může ale trpět známou slabinou, kdy v případě zásahu rychle vzplane munice uložená v bojovém prostoru a tank exploduje. Čínský ZTZ-99 je ale údajně vybaven výkonným protipožárním systémem.

Taiwanská armáda

Jak se Tchaj-wan připravuje na (ne)vyhnutelnou válku: může doufat, že se čínská armáda ani nevylodí, postaví proti ní až 1,8 milionu vojáků

Pro tank pak Čína vyvinula munici DTW-125 Type II typu APFSDS schopnou prorazit pancíř o síle 700 mm RHAe na vzdálenost 1 km. Z děla může také osádka odpalovat řízené střely GP125, což je v Číně licenčně vyráběná ruská protitanková řízená střela 9K119 Refleks s dosahem zhruba 5 km. Na věži je pak těžký kulomet ráže 12,7 mm a k dispozici je i koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Zajímavým vybavením je detektor laserového zaměření a laserový emitor schopný oslepit některé protitankové zbraně, případně jejich obsluhu.

Akční záběry na čínské tanky ZTZ-99A

Jak hodnotíte tank ZTZ-99? A opravdu se může rovnat některým M1 Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články