3. generace Tatra 815-7 Force je variabilní a vejde se do letadla. Sloužit bude i jako základ pro AČR kupované houfnice CAESAR

Nákladní automobily Tatra jsou ceněny v mnoha armádách světa, neboť nabízí skvělé vlastnosti a lze je využívat v mnoha úlohách.

Tatra 815-7 PRAM i Zdroj fotografie: Armáda České republiky
                   

AČR využívá pro své účely automobily Tatra dlouhodobě, ale najít je lze i v mnoha dalších ozbrojených silách. Česká vozidla na několika typech podvozků jsou považována za jedny z nejlepších na světě, neboť poskytují řadu pokročilých schopností. V současnosti nabízí společnost Tatra Trucks vozidla řady Tatra 815-7 Force 3. generace s mnoha vylepšeními.

Tatra má v nabídce hned několik podvozků

Standardní vozidlo Tatra 815-7 Force je na podvozku 6×6, ale podle přání zákazníka mohou být dodány i podvozky 4×4 a 8×8, uvádí ArmyRecognition, a existuje dokonce podvozek 10×10; mimo to lze nabídnout i další uspořádání. Klasický nákladní automobil má nepancéřovanou dvoudveřovou nebo čtyřdveřovou kabinu, a lze ji dodat také pancéřovanou. Nová generace automobilu má pak vylepšený interiér a digitalizovanou palubní desku.

Společnost Tatra Trucks ve své tiskové zprávě uvádí, že je nová generace vozidla vybavena motory Cummins nebo Catepillar a má automatizované nebo plně automatické převodovky. Oproti předchozím generacím nabízí možnost alternativní montáže motoru pod přední částí kabiny nad přední nápravou, případně pod zadní částí kabiny za přední nápravou. Umožňovat to má snížení výšky kabiny, ale to samozřejmě záleží na přání zákazníka.

Tatru lze naložit do letounu Hercules

Pro ozbrojené síly je rovněž výhodné, že lze vozidla řady Tatra 815 přepravovat v rozšířených letounech Lockheed C-130 Hercules, uvádí Wikipedia; a ceněna je i samotná konstrukce podvozku. Ta je založena na centrální nosné rouře s výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami, což zaručuje dobré jízdní vlastnosti na různých površích, zvládá i nadprůměrné hodnoty nájezdových úhlů, a má velmi dobrou průchodnost těžkým terénem a jízdní stabilitu.

Tatra 815, armáda

Bez nich by se armády zastavily: 5 nejpoužívanějším vojenským těžkým náklaďákům na světě dominuje česká Tatra

Výhodou vozidla Tatra 815-7 Force je, že ho lze využít v mnoha úlohách a ne pouze jako klasický nákladní automobil. – umísťovány jsou na něj i různé zbraňové platformy. Třeba Česko na něm bude používat nově pořizované houfnice CAESAR, ale známé je také použití v ukrajinských ozbrojených silách, kde je tatrovácký podvozek využíván například pro protilodní střely R-360 Neptun nebo houfnice 2S22 Bohdana ráže 155 milimetrů.

Schopnosti vozidel Tatra

Jak hodnotíte kvality automobilu Tatra 815-7 Force?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články