I Tatra přispěla k potopení ruského křižníku Moskva. Je výdobytkem ukrajinské armády nejvyšší úrovně

Legendární české nákladní automobily jsou v ukrajinské armádě z mnoha důvodů velice populární. A zdaleka se nejedná o politiku, místo si vydobyly svou kvalitou.

Automobil řady Tatra Force si poradí i s těžkým terénem i Zdroj fotografie: Tatra Trucks
                   

České nákladní automobily Tatra využívá nejenom česká armáda, ale i několik dalších po celém světě. Jsou velice populární, jelikož v sobě snoubí dobrou průchodnost terénem, spolehlivost, a lze je vybavit i pancéřovanými kabinami a zajistit tak ochranu osádky. Mezi jejich významné uživatele patří také Ukrajina, kde na ně armáda umísťuje některé vlastní nejmodernější zbraňové systémy, a na adresu českých vozidel odtud proudí pochvalná slova.

Vozidel Tatra Force je vícero variant

Společnost Tatra Trucks v současné době produkuje pro potřeby ozbrojených sil vozidla řady Tatra Force T-815-7. Na svých internetových stránkách uvádí, že jsou ve variantách 4×4, 6×6, 8×8 až 10×10 s řízením čtyř náprav. Vybaveny mohou být různými druhy motorů, automatickou převodovkou, pancéřovanou kabinou dle norem STANAG, ale i dalším vybavením. Na korbu lze přidělat různou techniku či zbraňové systémy a velikostně jsou vozidla postavena tak, aby je bylo možné převážet v transportních letounech Lockheed C-130 Hercules.

Vozidlo TITUS české armády

Po 70 letech konečně výměna: vejtřasky nahradí špičková vozidla TITUS s podvozkem Tatra 6×6, vojáci je chválí od prvního dne

Ukrajina se rozhodla využívat vozidla Tatra až v roce 2020, kdy na podvozek 8×8 tamní podnik Ukroboronprom začal montovat odpalovací zařízení 9P140 pro rakety ráže 220 mm, uvádí MilIn. Jedná se o Ukrajinou modernizovaný sovětský těžký raketomet BM-27 Uragan, který původně býval umístěný na podvozku ZIL-135LM, dodává ArmyRecognition. Je na něm 16 odpalovacích tubusů, přičemž rakety mají max. dosah až 70 km. Vyloučit pak nelze, že stane na podvozku Tatra i moderní ukrajinský raketomet Vilcha ráže 300 mm.

Tatra přepravuje i rakety, co potopily Moskvu

Podvozek 8×8 použila Ukrajina také pro jednu ze svých nejmodernějších a nejznámějších zbraní, jíž je protilodní systém R-360 Neptune. Ten byl původně umístěn na podvozku KrAZ-7634НЕ, který ovšem nebyl tak spolehlivým, a tak se tamní armáda rozhodla pro lepší český.

V kombinaci s účinnými střelami tak vznikl velice silný systém, který dokáže raketami s podzvukovou rychlostí potopit i plavidla do střední velikosti. Stal se doslova bičem na ruské lodě a zničil v Černém moři dokonce i křižník Moskva, svého času nejvyspělejší plavidlo v ruském námořnictvu. I díky nim je ukrajinské pobřeží v bezpečí před různými útoky, a to dokonce i tehdy, kdy ukrajinské námořnictvo nemá žádná plavidla, případně jenom minimum.

Vedle toho je tatrovácký podvozek použitý třeba pro některé ukrajinské houfnice 2S22 Bohdana ráže 155 mm, a rovněž na něm stanul ukrajinský multifunkční radarový komplex Mineral-U sloužící k detekci cílů do vzdálenosti 500 až 600 kilometrů. Podvozek 10×10 je potom zvažován pro odpalování vyvíjených balistických raket Grіm-2, o nichž jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Tatrovácké podvozky lze v ukrajinské armádě najít také u systémů RM-70 Vampire pořízených z Česka, ale také u houfnic ShKH vz. 77 DANA nebo CAESAR z Dánska.

Tatra 815 AČR

Zrozena v mrazu Sibiře uchvátila Tatra 815 i Sovětský svaz, a absolutní světovou špičkou je dodnes nejenom ve službách AČR

Úspěch českých podvozků Tatra ve světě dokládá, že ani zdaleka nejde o v ČR protežovanou techniku. Naopak se dostala do vojenské služby mnoha armád pouze a jedině pro své schopnosti i vysokou kvalitu, a právem je považována za to nejlepší, co si mohou pořídit.

ShKH vz. 77 DANA na Ukrajině

Jak hodnotíte vozidla, resp. podvozky Tatra, vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články