Už i Bělorusko vyvinulo vlastní raketomet: Polonez/M, jehož přesně naváděné střely doletí až 300 km, ale nejsou tak přesné

NÁZOR: Bělorusko není zrovna zbrojní velmocí, ale přesto pracuje i na svých zbraních. Ani v případě raketometu Polonez v tom však nebylo samo.

Běloruský raketomet Polonez i Zdroj fotografie: Uživatel Homoatrox / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině je dobrým příkladem, jak užitečnými zbraněmi jsou v současnosti těžké raketomety s dlouhým dosahem. A pokud jsou navíc jejich střely ještě přesně naváděné, většinou za pomoci GPS nebo jiného satelitního systému, jedná se o nebezpečnou zbraň schopnou rozhodovat jednotlivé bitvy a významně přispět k vítězství války. Ve světě existuje několik druhů takových raketometů a další vznikají, jedním z méně známých je potom běloruský systém Polonez, případně jeho modernizovaná verze Polonez-M.

Raketomet inspirovaný čínským A-200

Bělorusko už těžké raketomety ve výzbroji má, jedná se o sovětské BM-27 Uragan a BM-30 Směrč. Ale ačkoli jde o silné zbraně, chybí jim možnost přesného zasažení cíle, a spoléhají se tedy na plošný účinek salvy. V Bělorusku se proto rozhodli vytvořit vlastní náhradu, a kupodivu se při vývoji nespojili s Ruskem, ale s Čínou. Jak uvádí MilitaryToday, běloruský raketomet Polonez je inspirovaný čínským raketometem A-200.

Běloruský raketomet Polonez na přehlídce iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Běloruský raketomet Polonez na přehlídce

Raketomet má ve své standardní variantě 2 pouzdra a v každém z nich jsou 4 střely ráže 301 mm. V roce 2015 se Polonez poprvé objevil ve starší verzi, jejíž rakety jsou schopné zasahovat cíle ve vzdálenosti od 50 do 200 kilometrů, ovšem modernizovaný Polonez-M představený v roce 2019 může střely odpalovat do vzdálenosti až 300 km, uvádí na svých internetových stránkách výrobce, tedy společnost ZTEM. Oba typy raketometů tak z běloruské hranice dosáhnou například do Varšavy, hlavního města Polska, nikoliv však do Česka.

Přesnost raketometu je 30 až 50 metrů

Raketa systému Polonez je dlouhá 7,26 metrů a její hmotnost je 750 kilometrů. Má inerciální a satelitní navádění, a výrobce udává, že přesnost střel je při maximálním dosahu 30 až 50 metrů. Raketomet jich zvládne odpálit všech 8 v jedné salvě během 50 sekund. Střelbu lze zaměřit na jeden cíl, ale stejně tak může každá raketa mířit na svůj samostatný v prostoru 10×10 kilometrů u verze Polonez, a 20×20 kilometrů u modernějšího Polonez-M.

Raketa Iskander v Bělorusku

O krok blíže k ohrožení Evropy: Bělorusko dostalo rakety Iskander, ty prý dokáží díky 30G prolomit jakoukoliv vzdušnou obranu NATO

Systém má být určen k likvidaci soustředěných vojsk, baterií dělostřelectva a protivzdušné obrany, letišť, velitelských stanovišť a podobných cílů. Polonez/Polonez-M obsluhují 4 vojáci a je umístěn na podvozku automobilu MZKT-7930 8×8. Podvozek dosahuje v základní verzi rychlosti až 70 km/h, s raketovým systémem na korbě však může být o něco pomalejší. Ve výzbroji má raketomet i Ázerbájdžán, který ho nasadil do bojů o Náhorní Karabach.

Střelba z raketometu PolonezJak nebezpečný je podle vás běloruský raketomet Polonez?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články