O krok blíže k ohrožení Evropy: Bělorusko dostalo rakety Iskander, ty prý dokáží díky 30G prolomit jakoukoliv vzdušnou obranu NATO

Vysoce účinné rakety má Bělorusko už nějakou chvíli, teprve nedávno se ale ukázalo, o jaké typy jde. A Rusko se chvástá, že proti nim NATO nemá obranu.

Raketa Iskander v Bělorusku i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V prosinci roku 2022 darovalo Rusko spojeneckému Bělorusku poměrně rozsáhlý arzenál pokročilých vojenských technologií. Největší pozornost vzbudily raketové systémy 9K720 Iskander určené k ničení významných pozemních cílů. Bělorusko tak poprvé získalo možnost zaútočit na cíle vzdálené stovky kilometrů. Celá situace vzbudila velkou nevoli Polska, neboť jsou to právě rakety Iskander, jimiž ruské vedení Polsku neustále vyhrožuje.

Rakety Iskander jako součást jaderného odstrašení

9K720 Iskander je ruský mobilní taktický raketový systém schopný útočit balistickými raketami krátkého dosahu. Vznikl jako náhrada raketového systému OTR-21 Točka a OTR-23 Oka, přičemž vývoj raket Iskander byl zahájen už na konci 80. let minulého století, ale do služby byly přijaty až v roce 2006. Tento raketový komplet má za úkol likvidaci silně chráněných pozemních cílů, systémů protiraketové a protivzdušné obrany, stejně tako objektů strategického významu.

Odpal rakety Iskander-M iZdroj fotografie: Alexej Ivanov / Creative Commons / CC BY
Odpal rakety Iskander-M

Samotná balistická raketa má na délku 7,3 metrů a průměr 0,92 metru. Pohání ji jednostupňový raketový motor na tuhé pohonné látky a její uváděná hmotnost je 3800 kg, přičemž 480 až 700 kg tvoří výbušný náklad. Iskander po vypálení neopouští atmosféru a letí po zploštělé balistické křivce. Dosah má až 500 km v závislosti na použité verzi. Navádění střely má na starosti kombinace inerciální navigace, polohového systému GLONASS a běžného radaru, díky čemuž zasáhne raketa cíl s přesností na 5 metrů.

Velmi důležitou a nebezpečnou vlastností rakety Iskander je schopnost manévrování ve vzdušném prostoru. V závěrečné fázi letu může střela pracovat s přetížením až 30G. Rusové prohlašují, že tyto vlastnosti jim umožní prolomit téměř jakoukoliv protivzdušnou obranu, kterou mají země NATO k dispozici. Raketa může nést několik druhů hlavic, včetně jaderných, termobarických, kazetových, výbušných, a teoreticky i hlavic obsahujících smrtící biologické materiály. Rakety Iskander byly také v mnohém inspirací pro hypersonické rakety Kinžal.

Bělorusko se možná chystá na válku

Polské obavy o vlastní bezpečnost jsou zcela opodstatněné. Dle západních médií má být nový novým uživatelem systémů Iskander běloruská 465. raketová brigáda, která do té doby disponovala pouze raketomety Točka. Momentálně ale nejsou známy parametry dodaných raket, exportní verze Iskander-E má dolet zhruba 270 km, což je v souladu s mezinárodními předpisy o obchodu s podobnými systémy. Dle běloruských propagačních materiálů jsou zde ale jasně viditelné rakety 9M723 a 9M728 s doletem až 500 km, takže je v ohrožení velká část polského území.

Své ničivé kvality již rakety Iskander v minulosti prokázaly, ruská armáda je poprvé použila v roce 2008 během války v Jižní Osetii (rusko-gruzínská válka). Neznámé množství těchto systémů bylo však nasazeno i během ruské intervence v Sýrii, kdy byly rakety často používány k útokům na civilní cíle, například nemocnice. Během druhé války o Náhorní Karabach také nasadila Gruzie své exportní systémy Iskander-E, ale asi nejintenzivněji jsou Iskandery momentálně používány během války na Ukrajině.

Zaútočí běloruská armáda na Ukrajinu?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články