Turecké tanky M60T1 jsou pořádným vylepšeném starých amerických „Pattonů“, ve svém okolí jsou však jedny z nejlepších

Mnohé armády se místo nákupu nových soustředí na modernizaci i desetiletí starých tanků. V řadě případů mohou být více než dostačující.

Turecké tanky M60 Patton i Zdroj fotografie: Mark Lowen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Turecká armáda má jedno z nejpočetnějších tankových vojsk na světě, ale jejím problémem je, že jich je řada velmi starých, neboť pochází ještě z období studené války, a ve střetu s moderními obrněnci by nemusela stačit. Turecko ale nejspíše nemá na náhradu všech svých starých tanků dostatek peněz, a proto volí raději jejich modernizaci. Tou projdou i staré americké tanky M60A3 Patton, které jsou aktuálně ve verzi označované jako M60T Sabra, a konkrétně budou „upgradovány“ na vyspělejší M60T1, která z ní vychází.

Tank M60A3 měl velmi slabý pancíř i dělo

Americký tank M60A3 začal přicházet do výzbroje v roce 1978 a je poslední ze série Patton. MilitaryToday uvádí, že má jednovrstvé válcované pancéřování z homogenní ocelové slitiny, což je veliký handicap oproti modernímu a mnohem odolnějšímu kompozitnímu pancéřování. Jeho hlavní zbraní je kanon ráže 105 mm, a i ten je v současné době považovaný za nedostatečný. Řada zemí už také tanky vyřadila, ale Turecko se je rozhodlo naopak vylepšit.

K tomu využilo izraelský modernizační program Sabra s různými úpravami, a první tank dostalo na zkoušky v roce 2005, uvádí Wikipedia, a cílem bylo zvýšit jeho odolnost a palebnou sílu. K tomu dostal nový kanon MG253 ráže 120 mm s hladkou hlavní, což mu umožnilo střílet standardní západní tankovou munici, a doplněn byl novým řízením palby. Tank také obdržel doplňkové pancéřování a reaktivní pancíř a dostal nový motor. Celkem vznikl ve 170 ks.

Modernizace s tureckou technologií

Turecko nasadilo tanky ve verzi Sabra do bojových akcí například při intervenci v Sýrii, a rozhodlo se v jejich modernizaci pokračovat. A tak vznikla myšlenka M60T1, která měla tankům zajistit ještě vyšší ochranu a zvýšit účinnost jeho systémů, a zároveň k tomu využít turecké technologie. Země tím chce získat nezávislost na dovážených technologiích, uvádí EdrMagazine, a dodává, že jsou vztahy mezi Tureckem a Izraelem, odkud technologie Sabra pochází, v posledních letech dost napjaté, takže jde o logickou cestu.

Alpar, obrněný dron od firmy Otokar

Mnohdy nezaměřitelné autonomní vozidlo Alpar z Turecka by mohlo „kosit“ nepřátele i v opevněných bunkrech, budoucnost má

Změnou je třeba integrace nového tureckého systému řízení palby VOLKAN-M, což má spolu s novým systémem velení, řízení a komunikace zvýšit efektivitu tanku. Dostává však i další přídavné pancéřování, které má zvýšit ochranu proti protitankovým zbraním, a je možné, že i proti dronům, a osádka pak dostane i nové sedačky. Tanky M60T1 asi proti nejnovějším protějškům dostačovat nebudou, ale Turecku mohou v mnoha případech více než stačit, protože nikdo z jeho sousedů tanky světové špičkové úrovně nedisponuje.

Modernizovaný tank M60T1

Jak rozumné je modernizovat staré tanky M60A3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články