Bohdana 2.0 je ukrajinská modernizovaná houfnice, která dostřelí až 50 km a doslova strčí do kapsy ruský protějšek

Ukrajina je schopna zkonstruovat i velmi moderní děla západní ráže. Důkazem je 2S22 Bohdana a na ni navazující verze 2.0, která má mít vyšší kadenci i přesnost.

Hlaveň houfnice 2S22 Bohdana i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Ukrajinská armáda v roce 2018 překvapila konstrukcí vlastní samohybné houfnice západní ráže 155 milimetrů umístěné na kolovém podvozku. Jednalo se tehdy o ještě neotestovaný prototyp houfnice 2S22 Bohdana, ale i přes svízelnou situaci byla nakonec někdy v letech 2022 až 2023 zařazena do výroby. V současné době už má být na světě vylepšený typ označovaný jako Bohdana 2.0 lepší než předchůdce, ale informace o ní se rozchází.

Jiný podvozek a kabina, i rychlejší nabíjení

Co je na houfnici Bohdana 2.0 jiné, je podvozek, ale není přesně jasné, o jaký jde. Defence-Blog uvádí, že se jedná o nespecifikovaný podvozek 8×8, což by mohlo naznačovat i použití podvozku Tatra, který ukrajinská armáda používá, a to třeba u systému, který potopil ruský křižník Moskva. Ovšem třeba ArmyRecognition zase označuje za podvozek MAZ-6317, což je podvozek 6×6. Oba zdroje se každopádně shodnou na tom, že Bohdana 2.0 dostala vylepšenou pancéřovanou kabinu, což zajistí obsluze větší bezpečnost (alespoň při přesunech).

Bohdana je, podobně jako francouzský CAESAR, postavena tak, že ji osádka při střelbě obsluhuje zvenčí. Army-Technology uvádí, že stará verze s ručním nabíjením je schopna vypálit 6 ran za minutu, kdežto 2.0 dostala pěchovadlo, což má usnadnit a zrychlit nabíjení. Je tedy možné, že šla nahoru i kadence. Instalován měl být i počítačový systém pro automatické sledování cíle a další vybavení zvyšující přesnost a rychlost zásahu.

Dosah až 50 km a přesná munice

Houfnice Bohdana užívá klasické střelivo NATO ráže 155 mm a je schopna zasahovat cíle do vzdálenosti 42 km, s raketově poháněným střelivem až kolem 50 km, upřesňuje MilIn, a dodává, že nový zaměřovací systém by měl také umožnit používání naváděné munice, hlavně pak M982 Excalibur, a nejspíše i další typy. Tato munice s GPS naváděním je schopna zasahovat cíle s přesností 4 metrů, uvádí Wikipedia, a dosah s houfnici jako Bohdana by měl být asi 50 km.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana

Ukrajinská experimentální houfnice 2S22 Bohdana se vyrovná těm ze Západu: Rusy vyhnala třeba z Hadího ostrova a míří do sériové výroby

Vlastnostmi lze Bohdanu 2.0 přirovnat k houfnicím západního typu, z těch známých jí je nejblíže výše zmíněný CAESAR, který si pořizuje i česká armáda, a který používá i ta ukrajinská. V ruské armádě má zase nejblíže ke kolové houfnici 2S43 Malva, jejíž parametry jsou ale mnohem horší. Ne proto, že využívá ruskou munici ráže 152 milimetrů, její slabinou je především dosah – ten činí 24,5 kilometrů, uvádí MilitaryToday, takže je zhruba poloviční. Musí být tedy blíže frontě, pročež je i více zranitelná, a nejspíše bude mít i horší přesnost.

2S22 Bohdana

Jak hodnotíte ukrajinskou houfnici Bohdana 2.0?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články