Ukrajinci mají i vlastní radar Phoenix-1 s dosahem stovek kilometrů, zavčasu detekuje i ruské řízené střely

NÁZOR: Ačkoliv se Ukrajina spoléhá zejména na západní protivzdušnou obranu, neotálí a za pomoci svého radaru modernizuje sovětské systémy.

Ukrajinský radar 80K6KS1 Phoenix-1 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Ve vzduchu musí Ukrajina bojovat od začátku ruské invaze, která trvá od únoru 2022, zejména se sebevražednými drony a řízenými střelami, a někdy také s balistickými raketami. Zbraní, jimiž je schopna tyto hrozby eliminovat, má k dispozici spoustu, ale bez pořádného radaru by byly k ničemu. Ten je proto nezbytnou součástí různých zbraňových systémů, a Ukrajina má i svůj vlastní označovaný jako 80K6KS1 Phoenix-1, který slouží se starším 9K37 Buk.

Radar posiluje systém 9K37 Buk

Mezi nejpočetnější zbraně k ochraně vzdušného prostoru Ukrajiny patří systémy 9K37 Buk-M1, jejichž původ sahá do Sovětského svazu, po němž jich Ukrajina řadu zdědila. ArmyRecognition uvádí, že se kromě velitelského stanoviště skládá z vozidel TELAR s vlastním radarem a střelami a z odpalovacích vozidel, a často bývá doplněn i dalšími radary. Ukrajina se přitom při vývoji rozhodla zaměřit právě na ně, aby byla její armáda schopna lepší (tedy na delší vzdálenost, a to i tehdy, kdy jsou cíle nějak maskované) detekce cílů.

Vozidla systému Buk-M1 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidla systému Buk-M1

Radar Phoenix-1 je určen k detekci, určování souřadnic a rychlosti objektů ve vzdušném prostor. Dokáže je přitom zachytit do vzdálenosti až 400 kilometrů, uvedl MilIn. Operátorka Anna pak portálu řekla, že je s jeho pomocí schopna detekovat ruské řízené střely a další vzdušné cíle. Údaje o nich pak přenese do automatizovaného řídicího systému, a odkud putují na velitelství. V centrále pak na základě dostupných dat rozhodují o zničené cíle.

Phoenix-1 lze propojit se západními zbraněmi

Ukrajinský radar je poměrně nový a moderní, do výzbroje byl zařazen teprve v roce 2021, díky čemuž se také může zapojovat do obrany země hned od začátku ruské invaze. Spolu se zahraničními radary údajně nahradil detekční schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany zničené Ruskem na samém počátku války. Jeho výhodou je, že umí spolupracovat nejen se starými sovětskými systémy, ale i s moderními dodanými ze západu. Je proto možné, že se tak Ukrajincům podařilo starší a modernější systémy spojit do jednoho spolupracujícího celku.

Vozidlo TELAR systému Buk-M3

Video: jeden přesný zásah a radar ruského vyspělého protiletadlového Buk-M3 skončil na popel

Radarové stanice jsou pochopitelně cílem nepřátelských útoků, a zrovna samotný radar je při své činnosti snadno zachytitelný. SunDries uvádí, že je výhodou Phoenix-1 umístění na jednom podvozku, takže ho lze i poměrně rychle složit a přemístit. Kromě vlastního radaru je pak k dispozici i řídicí centrum a generátor zajišťující potřebnou energii. Celý systém lze připravit k nasazení během 6 minut, a stejně tak ho lze velice rychle sbalit.

Radar 80K6KS1 Phoenix-1

Jak důležitý je moderní radar pro protivzdušnou obranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články