„Tank 2krát starší než jeho velitel“, posteskl si ukrajinský voják, který musel několikrát prchnout z boje proti lepším ruským strojům

Jelikož má Ukrajina vlastní tanky zejména z dob SSSR a modernější zatím neobdržela, jsou pro některé tankové boje doslova noční můrou. Často končí i útěkem.

Tank T-64m ukrajinský velitel Igor i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajina se již rok brání ruské invazi a jednou z nejdůležitějších zbraní jsou a budou tanky, které má v oblibě hlavně útočník. Kolik přesně jich obě strany ztratily, však není jasné. Ukrajina tvrdí, že zničila nebo ukořistila přes 3 tisíce ruských tanků, jiné odhady mluví o zhruba 2 tisících. Ještě záhadnější jsou ztráty Ukrajiny, ale někteří experti je tipují na zhruba 800 strojů, což je polovina tanků na začátku konfliktu (války). Igor, velitel ukrajinského tanku T-64, přiznal španělskému deníku El Pais, že bojovat proti ruským obrněncům není jednoduché.

Tank je dvakrát starší než jeho velitel

Na obou stranách je mj. problém zastaralá technika, ta vlastní (tedy nedodaná jinou zemí) ale trápí hlavně napadenou zemi. Třeba tank T-64 je hlavním typem ve výzbroji ukrajinské armády a do výzbroje byl zaveden už v polovině 60. letech 20. století. I přes to, že byl postupně modernizován, dnes rozhodně nepatří k nějakému výkřiku techniky. Velitel Igor přiznává, že bojovat v tanku 2krát starším než je on sám, není jednoduché. A situace není lepší ani u ostatních ukrajinských strojů, potažmo tanků T-72, T-80 nebo T-84.

Igor uvedl, že během bojů musel dát své osádce opakovaně rozkaz k ústupu, protože jejich tank prostě nemohl v bitvě obstát. Jedním z velkých problémů je, že po výstřelu z děla zůstane prostor uvnitř tanku zakouřený a osádka se dusí. Vysoký věk se navíc projevuje i na výskytu různých závad, časté jsou třeba problémy s podvozkem, ale stroje mohou mít také opotřebovaný kanón. V bitvě se tak může stát, že tank prostě náhle selže.

T-64BM iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Ukrajinský tank T-64, hlavní bojový tank z počátku SSSR

Hlavní bojový tank T-64 byl prvním sovětským strojem vybaveným dělem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, které je mimochodem dodnes hlavní zbraní sovětských a ruských tanků. Nechybí ani automatické nabíjení a k jeho obsluze tak postačuje 3členná osádka. Tank T-64 je ovšem chronicky znám pro svůj problém s nevhodně uloženou municí, kvůli čemuž po zásahu exploduje. I přes instalaci přídavného reaktivního pancéřování není ochrana tanku v současnosti dostatečná. A také max. rychlost 60 kilometrů v hodině je menší než u moderních Západních strojů.

Rusko vytáhlo ještě starší tanky T-62

Ani tankisté útočící federace nemají žádné důvody k radosti, často totiž bojují v podobně starých, nebo jen o něco novějších strojích, než mají jejich ukrajinští protivníci. Ačkoliv nejnovější ruské modernizace jsou jenom o něco lepší než ukrajinské, výjimkou jsou tanky T-90, zvláště pak nejnovější T-90M, které jsou lepší jednoznačně. Na druhou stranu ruská armáda znovu zavedla do výzbroje i tank T-62, který je horší a starší než T-64, zatímco pro napadenou stranu zase český Excalibur Army modernizuje tanky T-72, které se pak mají vyrovnat i nejlepším ruským.

Ukrajina navíc dostala mnoho tanků ze spřátelených zemí, ale většinou se jednalo o modernizované T-72 nebo podobné typy. Velitel Igor a jeho kolegové se proto těší, až dorazí slíbené Západní stroje jako německé Leopardy 2, britské Challengery nebo americké Abramsy. Protože i když nepůjde o nové tanky, budou obecně mnohem lepší než dosavadní ukrajinské (ale i ruské) vybavení. Jejich nevýhodou však bude relativně nízký počet a vysoká hmotnost, kvůli čemuž je nemusí unést mosty, a horší to mohou mít i v terénu.

Kolik tanků by měl Západ poslat na Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články