Po 70 letech konečně výměna: vejtřasky nahradí špičková vozidla TITUS s podvozkem Tatra 6×6, vojáci je chválí od prvního dne

NÁZOR: Modernizace české armády probíhá ve všech směrech a obrnění vozidlo TITUS je významnou (a hlavně vítanou) posilou světové úrovně.

Vozidlo TITUS české armády i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Jedním z nejnovějších systémů ve výzbroji české armády je obrněné vozidlo Nexter TITUS (Tactical Infantry Transport and Utility System), které po dlouhé době nahrazuje vybavení pocházející ještě z dob Československa. AČR jich kupuje rovnou 62 ve 3 různých verzích a v budoucnu pravděpodobně dokoupí další. Dostat by je měla do konce roku 2024, ale několik prvních vozidel již vojáci mají, a jejich zkušenosti jsou vesměs pozitivní. Získali totiž možnosti, o nichž si dříve mohli nechat zdát.

TITUS nahradí legendární vejtřasky

Ze zmíněného počtu získají 21 vozidel TITUS vojáci 13. dělostřeleckého pluku. Podle tiskové zprávy ministerstva obrany nahradí letitá legendární vozidla Praga V3S (lidově vejtřaska) sloužící již od 60. let 20. století. Například Tomáš Burian, starší operátor družstva řízení palby, tvrdí, že je TITUS neuvěřitelně intuitivní vozidlo s úžasnými jízdními vlastnostmi a získalo si ho hned napoprvé. Pochvaluje si třeba ovladatelnost, řiditelné zadní nápravy, odpružení nebo klimatizaci.

Vozidlo TITUS a Praga V3S, kterou nahradí iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Vozidlo Praga V3S (vlevo) a TITUS, který ho nahradí

Zrovna dělostřelci přitom budou patřit k významným uživatelům vozů TITUS, protože 20 z objednaných je ve verzi určené ke koordinaci palebné podpory. Nainstalovaný na nich bude automatizovaný systém řízení palby dělostřelectva Adler III, a zvládnou i komunikaci s jinými jednotkami vojsk NATO. Dalších 42 vozidel je pak ve verzi velitelsko-štábní a spojovací. Vojáci tak získají systémy pro zabezpečenou komunikací na digitální bázi kompatibilní s NATO, a dokáží se spojit s kýmkoliv na Zemi, ale např. i spolupracovat s jednotkami IZS při katastrofách.

Francouzská konstrukce na českém podvozku

Vozidlo Nexter TITUS je francouzsko-českým systémem, resp. ho vyvinula francouzská společnost Nexter, ale používá podvozek Tatra 6×6. Jde o vozidlo s vlastnostmi MRAP, ale s mnohem vyšší pohyblivostí v obtížném terénu. Osádce poskytuje ochranu proti palbě z pěchotních zbraní a střepinám, a má též vysokou odolnost proti náložím a minám. Podle varianty a stupně ochrany může pak vozidlo o délce 7,72 metrů vážit až 27 tun.

Modulární Titus je budoucností AČR. Francouzsko-český obrněný kříženec na 6 kolech s podvozkem Tatra

TITUS se na silnici pohybuje rychlostí až 110 km/h a jeho dojezd na plnou nádrž je 700 km. Díky možnosti zapnout pohon všech 6 kol zvládne i náročný terén, a dokonce vydrží až 30% náklon. Na jeho střeše může být také dálkově ovládaná zbraňová stanice s kulometem či granátometem. Čeští vojáci se s prvními TITUSy, které dostali v létě 2023, budou několik měsíců seznamovat a cvičit, aby je dokonale ovládali. První ostré nasazení je potom bude nejspíše čekat u 71. mechanizovaného praporu, kdy na přelomu roku vyrazí na Slovensko.

Představení vozidla Nexter TITUS

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Vnímáte vozidla TITUS jako další krok k moderní armádě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články