Ukořistěný vzácný ruský transportér VPK-Ural poslouží ještě lépe v rukách Ukrajinců jako velitelské vozidlo; vydrží výbuch až 6 kg TNT

NÁZOR: VPK-Ural patří k nejnovějším obrněným vozidlům v ruské armádě. Oproti jiným mí být mnohem odolnější na některých exponovaných místech.

Obrněný vůz VPK-3927 Volk i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obrněná vozidla jsou v ukrajinském konfliktu doslova spotřebním materiálem, na obou stranách se jich objevuje celá řada. Vojáci je přitom využívají k různým účelům včetně útoků, takže mohou mít přirozeně veliké ztráty nebo padnout do rukou nepřítele. To je ostatně příběh i stále poměrně vzácného ruského obrněného vozidla VPK-Ural označovaného také jako AMN-590951. A vzhledem k jeho kvalitám se ho Ukrajinci rozhodli využít trochu jinak.

Vozidlo postavené na základě zkušeností

Ruská armáda, podobně jak další ve světě, zavedla již před nějakou dobou obrněné vozidla připomínající větší terénní automobily nebo vozy typu MRAP. Jedním z nich byla i řada vozidel VPK-3927 Volk postavená na podvozku 4×4 nebo 6×6, která existují v mnoha různých variantách. Ruští vojáci přitom nasbírali zkušenosti hlavně v Sýrii, a právě na jejich základě vznikl vylepšený VPK-Ural, které je bez nadsázky úplně nové.

Jde o vozidlo na podvozku 4×4 a představeno bylo teprve v roce 2022; do ruské armády pak začalo pronikat až během konfliktu na Ukrajině. Bylo mj. postaveno tak, aby odolalo výbuchu miny nebo nástražné nálože o ekvivalentu 6 kilogramů TNT, a oproti předchozím podobným typům vozidel byla posílena jeho ochrana hlavně v přední části a v oblasti střechy. VPK-Ural má hmotnost 14,5 tun a maximální rychlost 90 km/h.

Na střeše VPK-Ural bývá kulomet

Kromě tříčlenné osádky je v zadní části místo pro 9 plně vybavených vojáků, případně může automobil vézt náklad o hmotnosti až 1,5 tuny. Vybaveno je pak otevřenou věží, v níž bývá namontován těžký kulomet, ale pravděpodobně je možná i montáž granátometu. Pancíř VPK-Ural zajišťuje ochranu před ručními střelnými zbraněmi a střepinami.

Jedním z důvodů katastrofálního neúspěchu ruské armády na Ukrajině je obrovská míra korupce, Uralvagonzavod je zářným příkladem

Ukrajinská armáda měla jedno takové vozidlo ukořistit v použitelném stavu na podzim 2022 v Chersonské oblasti. A protože se ukázalo jako dobré (tedy minimálně lepší než většina z dob SSSR), prošlo za pomoci crownfoundingové kampaně přestavbou – v ukrajinské armádě bude sloužit jako mobilní velitelské a řídicí vozidlo. Jeho úkolem bude hlavně zabezpečit spojení vojáků na frontě mezi sebou. Nejde přitom o první původně ruské vozidlo, už na začátku války se podařilo Ukrajincům získat třeba přímo velitelské vozidlo Barnaul-T.

Kolik může existovat vozidel VPK-Ural?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články