Ke zrušení veřejné zakázky „Lehké útočné vozidlo“ přistoupila AČR kvůli penězům, nabídky byly až 2krát vyšší a vozidla mohou být i lepší

NÁZOR: Čeští výsadkáři nutně  potřebují nová lehká útočná vozidla, jejich pořízení se ale opět vzdaluje. Zakázku tak bude nutné přehodnotit.

Vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Čeští výsadkáři ze 43. výsadkového pluku potřebují nutně nová terénní vozidla, která by jim poskytovala dostatečnou ochranu i vysokou palebnou sílu. Ministerstvo obrany proto vypsalo zakázku na 159 nových vozů, ale nakonec z ní nic nebude – byla totiž zrušena. Neznamená to ale, že „teréňáky“ nebudou, pouze bude zakázka zadána znovu. Ministerstvo bude mít přitom jiné požadavky vycházející z nejnovějších zkušeností, tedy z války na Ukrajině, a hlavně bude znovu nastavena cena, současná zakázka by se totiž oproti předpokladům prodražila.

Nabídkové ceny byly doslova astronomické

Původně odhadovaná cena za nákup terénních vozidel byla 4,6 miliard korun, ale firmy nakonec požadovaly mnohem více. Z dokumentů na Národním elektronickém nástroji vyplývá, že 4 uchazeči nabídly ceny od 7,8 do 11,2 miliard Kč, i když dva z nich nakonec ministerstvo vyřadilo – zbyly tedy nabídky 8,7 a 9,1 miliard korun. To je pochopitelně velké překročení odhadovaných nákladů, a ministerstvo obrany také tvrdí, že se situace změnila.

Vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman s granátometem iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman s granátometem

Resort ve své tiskové zprávě uvedl, že dalším důvodem zastavení zakázky byly změny operačních požadavků plynoucích z nových poznatků ze soudobých konfliktů, zejména z toho na Ukrajině, ale možná také v Izraeli. Problémem měla být už samotná konfigurace vozidel, stejně jako zbraňové systémy. Ministerstvo tak bude vypisovat zakázku novou, a to s novými požadavky – zatím ale není jasné, jak a do jaké míry budou změněny.

Kajman je dobrý, ale již zastaral

Výsadkáři používají v současné době Land Rover Defender 130 Kajman na podvozku 4×4, ale i když je ujde, pomalu zastarává a je nutné ho vyměnit. Do vozidla se vejde kromě řidiče také osádka 5 vojáků, jejíž bezpečí zajišťuje protistřepinová ochranou v přední a zadní části. Bývá také silně vyzbrojené, jedna možností uchycení zbraně je ve středu, druhá pak po pravé straně. Výzbroj tvoří třeba těžký a lehký kulomet, případně se dá instalovat i automatický granátomet. Vozidlo se pohybuje rychlostí až 110 km/h a dojezd je 600 km.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90

AČR zná konečnou podobu svých nových BVP CV90 MkIV: významně přispějí i české firmy, na rozdíl od Gripenů jsou švédský úspěch

Zakázka na lehká vozidla pro výsadkáře se přitom potýkala s řadou problémů, nejenom s cenou nebo dnes již nevyhovujícím zadáním konfigurace. Kvůli soutěži se také dvě firmy, LLP a Colt CZ Defence Solutions, obrátily na antimonopolní úřad, a ten v létě 2023 zakázal ministerstvu obrany uzavřít s někým smlouvu. Vzhledem ke všem problémům je ale jasné, že výsadkářům nezbude nic jiného, než si ještě nějakou dobu vystačit se svojí zastarávající technikou. Na novou mohou čekat i několik let.

Ukázka vozidla Land Rover Defender 130 Kajman

O jakých vozidlech by mělo ministerstvo pro výsadkáře uvažovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články