Tanky 4. generace se pomalu blíží, i když nemusí znamenat převratný posun: často jsou srovnatelné se současnými stroji

Tanky 4. generace mají přinést vylepšení, která jsou zcela nezbytná, pakliže mají být co nejvíce soběstačné. Zatím se ale ukazuje, že se nemusí jednat o přílišný posun.

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celá řada současných tanků, hlavně těch sovětského rázu (ale v nějaké míře se to týká i starších verzí západních), již nevyhovuje požadavkům moderního bojiště. Neodolají totiž přenosným a velmi účinným protitankovým zbraním a bezpečnost jim tak musí zajitovat hlavně úzká spolupráce s jinými jednotkami. Ve světě proto běží hned několik projektů na tanky čtvrté generace. Je ale otázkou, jak veliké vylepšení oproti hluboce modernizovaným současným strojům přinesou.

Na novém tanku pracují třeba Číňané

Poslední zpráva o vývoji tanku 4. generace pochází z Číny, ačkoliv není vůbec jasné, o jaký přesně stroj se má jednat a nejsou známy ani podrobnosti o jeho ochraně a výzbroji. Podle omezených informací má ale mít jen dvoučlennou osádku a používat síťově orientovaný řídící systém, což znamená, že by osádka měla z jednoho místa okamžitě dostávat informace o nepříteli i spřátelených jednotkách. Mohla by se tedy rychle rozhodovat a vědět, jaký typ munice proti nepříteli zvolit a zaútočit jako první.

Různé systémy přenosu a sdílení dat mají ale i západní tanky, přičemž postupné modernizace jejich schopnosti neustále vylepšují. Zatím nicméně není vytyčena jednoznačná hranice mezi tanky třetí a čtvrté generace. Za čtvrtou generaci je například označován jihokorejský K2 Black Panther, ale ten je schopnostmi srovnatelný třeba s nejmodernějšími verzemi německého Leopardu 2 nebo americkými „Abramsy“. A podobné je to i s japonským tankem Type 10. Naproti tomu ruský T-14 Armata existuje jen v několika prototypech a nejspíše se ještě dlouho nedostane do výroby.

Type 10 iZdroj fotografie: Japan Ground Self-Defense Force / Creative Commons / CC BY-SA
Japonský hlavní bojový tank Type 10

Jisté změny ovšem tanky nejspíše přinesou; alespoň to naznačují některé koncepty. Například americký AbramsX by podle představeného demonstrátoru měl být vybaven automatickým nabíjením, což by znamenalo pouze 3člennou, a nikoliv obvyklou 4člennou osádku. Podobně by tomu mělo být také u loni nečekaně představeného tanku Panther KF51 od společnosti Rheinmetall. Na rozdíl od sovětských nebo ruských tanků by ale automatický nabíječ neměl být karuselový a munice zůstane oddělena od osádky.

Aktivní ochrana tanku bude nutnost

Kromě většího sdílení dat z bojiště, které by zlepšilo rozhodování osádky a spolupráci s jinými jednotkami, by měly mít tanky čtvrté generace systémy aktivní ochrany. Nejznámější je izraelský Trophy, ale existují i další. V podstatě jde o systémy ničící přilétající protitankové střely, které tak vůbec nezasáhnou tankový pancíř. Zatím se zaměřují na různé typy raket, ale v budoucnu asi zvládnou i kinetickou munici. Jenže nutno dodat, že jak systémy sdílení dat, tak ty aktivní ochrany, jsou stále častěji montovány i do modernizovaných verzí současných tanků.

Nad některými projekty se ale mohou vznášet veliké otazníky. Například Německo, Francie a Itálie spolupracují na vývoji tanku MGCS, ale evidentně to nějak vázne. Francouzi zároveň plánují hluboce modernizovat své stroje Leclerc, Němci zase Leopard 2, a navíc mají i výše zmíněný tank KF51. Turecko se brzy chystá produkovat vlastní tanky Altaj, ale ty jsou odvozeninou jihokorejského K2 Black Panther, které si objednalo ve velkém počtu Polsko. Velká Británie pak „upgraduje“ své tanky Challenger 2 na Challenger 3, kdy dostanou novou věž a dělo s hladkým vývrtem.

Jak budou podle vás vypadat tanky v příštím desetiletí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články