„Pavouk“ Wisent 1 MC zničí jakékoliv minové pole, operovat má také na Ukrajině: odolný pluh odolá i těžké náloži

Wisent 1 MC dokáže odstranit značné množství naráz a „pavoučími nohami“ vytyčit vojákům i technice bezpečnou cestu. Nechybí mu ani slušná obrana pro případ střetu.

Odminovávací vozidlo Wisent 1 MC i Zdroj fotografie: Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft
                   

Jestliže mají ukrajinští vojáci někdy obnovit ofenzivní akce proti ruské armádě, budou potřebovat efektivní způsob k překonání, resp. zničení minových polí. Právě ta dnes chrání rozsáhlá území před útokem pěchoty, ale i těžké techniky, a to včetně tanků. De facto jakákoliv akce tedy může na takové překážce ztroskotat, anebo přinejmenším utrpět ztráty, které si zrovna Ukrajina (ani Západ) nemůže v žádném směru dovolit. Pomoci v tom má mj. i německo-britské vozidlo „s nohami“ označované jako Wisent 1 MC.

Wisent 1 MC, německé vozidlo s britským pluhem

Jde o společné dílo německé společnosti Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft a britské Pearson Engineering. Vozidlo Wisent 1 MC v sobě totiž kombinuje dvě technologie: tou první je německá multifunkční platforma Wisent 1 používaná k řadě činností, na níž lze umístit různé vybavení; druhou technologii pak představuje v případě MC speciální protiminový pluh od britské firmy.

Německé vozidlo je odvozené z Armoured Rescue Vehicle 2000, což je vlastně upravená korba tanku Leopard 1, ale samozřejmě bez věže. Disponuje relativně silnou ochranou osádky, vozidlo by mělo být odolné proti střelám ráže 25 milimetrů, střepinám dělostřeleckých granátů, a samozřejmě proti minám. Nechybí nicméně ani kamera nebo dálkově ovládaná stanice osazená různými druhy zbraní.

Wisent 1 MC zvládne těžký terén

Wisent 1 je 8,2 metrů dlouhé a 3,46 metrů široké vozidlo, jehož hmotnost přesahuje 44 tun. Vzhledem k tomu, že jde o upravený tankový podvozek, dokáže se vypořádat s velmi náročným terénem. Jeho maximální rychlost přitom činí 62 kilometrů v hodině a dosah má 375 kilometrů. Speciální britský minový pluh Wisent 1 MC se dokáže vypořádat v minami v celé šířce vozidla, a postranní ramena připomínající pavoučí nohy potom slouží k vyznačení bezpečné cesty minovým polem.

Kolik kusů odminovacích vozidel má Ukrajina přesně dostat, ani jedna z firem nesdělila – jen to, že by měly zakázku dokončit do konce roku 2023. Německá vláda ale informovala o dodávce 42 odminovacích tanků, takže lze předpokládat, že se jedná právě o vozidla Wisent 1 MC. Miny jsou na Ukrajině velký problém, zaminováno je asi 30 procent území. Napadená země se snaží vyvinout i vlastní techniku, její technici například nainstalovali zařízení na odhalování min na traktor; sloužím nicméně pouze v osvobozených územích, nikoliv na frontě.

V budoucnu by se nicméně mohlo zapojit do rychlého odminování Ukrajiny zapojit vícero vozidel z různých zemí. Jedním z nejlehčích na světě je česká Božena, a podobnou technologii jako Wisent 1 MC používá i americký trhač, který vyčistí za pár vteřin až 150 metrů min. Na ruské straně, která rozsáhle zaminovala tu ukrajinskou, pak slouží ke stejnému účelu třeba odminovávací robot Uran-6.

Jaká další odminovávací vozidla znáte?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články