Video: i když se na desítky metrů utká 1 ukrajinský obránce s 10 ruskými útočníky, může vyhrát, má-li „vzdálenou podporu“

Boj v zákopech je velice náročný, přičemž ke slovu standardně přichází jak ruční zbraně, tak granáty, ale pomoci mohou i drony nebo vzdálenější minomety.

Ukrajinská jednotka v zákopu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Postavit se nepřátelské přesile chce vždy odvahu, protože více vojáků může na de facto jediný cíl střílet ze všech možných stran. I přesto však existují situace, kdy jediný voják dokáže zamezit mnohonásobné přesile, aby obsadila nějakou pozici nebo území. Vyžaduje to od něj přitom veliké hrdinství a dobré schopnosti. Na druhou stranu, pokud by neměl podporu dělostřelectva z větší dálky a dronů ze vzduchu, nejspíše by se na své pozici nakonec neudržel.

Jedinému vojákovi pomohla palba z minometu

Jak se dokáže jediný voják ubránit 10 nepřátelům, ukazuje video pod tímto článkem; pořízeno bylo dronem obránců. Ten poskytoval během boje výhodu, neb díky němu mohli vojáka podporovat dělostřelci – dle explozí nejspíše používali nějaký druh lehkého nebo středního minometu. Boj se odehrával v zákopech, kdy na jedná straně byl obránce, a na té druhé v širším zákopu roztažení útočníci – těm se však úspěšně ubránil, uvedl MilIn.

Střelba z AK-74M iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Střelba z AK-74M

Záběry sice neukazují zbraně používané vojáky, ale pravděpodobně se na obou stranách bude jednat o útočnou pušku AK-74 nebo její vylepšené verze. Do té je používáno střelivo 5,45 x 39 milimetrů a 30ranný zásobník, uvádí WeaponSystems. Její praktický bojový dosah je 300 metrů, ale boj zachycený na videu se odehrával na vzdálenost nižších desítek metrů. Lze však předpokládat, že se vojáci palbě nevystavovali a nemohli ani účinně mířit.

Velmi efektivní byly v zákopu granáty

Kromě své zbraně obránce opakovaně použil i ruční granáty, jejichž exploze se ukázaly jako velice účinné, neb minimálně dokázaly některé útočníky zranit, ale nejspíše i zabít. Jednat se mohlo třeba o granáty RGO, což jsou tzv. obranné granáty – to znamená, že se rozletí na velké množství fragmentů, jejichž smrtelný poloměr je až 20 m. Military-History uvádí, že je 520 až 530 g těžký a jeho exploze nastane buď nárazem nebo po uplynutí 3,2 až 4,2 s.

Ukrajinští obránci Bachmutu

Video: frontové záběry ukazují ruský pokus o dobytí zákopu a střelbu sotva na pár metrů; ve zpustošené krajině mohou být vojáci kdekoliv

Obránci nakonec přiletěl na pomoc i minimálně jeden dron svrhávající nejspíše také granáty, a to s vysokou přesností – na záběrech je vidět, jak jednoto útočníka doslova roztrhal na kusy. Podle jeho designu se mohlo jednat o sovětský granát F1, jemuž je pro jeho tvar a zelenožlutou barvu přezdíváno malý citron, uvádí Wikipedia. Má hmotnost 600 gramů a účinnost jeho střepin je do vzdálenosti až 30 metrů, přičemž čas exploze má stejný jako granát RGO.

Obrana 1 vojáka proti 10 útočníkům

Co nejvíce pomohlo obránci ustát útok takové přesily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články