Smělý útok ruských obrněnců Ukrajinci ultimátně smetli. A není to poprvé, přesto Rusové obětují stovky vozidel pro nic

NÁZOR: Sovětská, a později ruská doktrína vedení boje, spočívala v útocích silných obrněných kolon. Dnes už ale nefunguje – naopak znamená enormní ztráty.

Ruský zničený tank po zásahu dronem i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Za druhé světové války překvapili Němci asi všechny vojenské experty metodou blitzkriegu, která byla založena hlavně na proniknutí obrněné techniky za nepřátelskou linii. Taktika se od té doby vyvinula a využití silných obrněných svazů rozpracovali hlavně sovětští a ruští stratégové. A ačkoliv bývala účinná, v dnešní době to již tak neplatí; obránce je naopak ve značné výhodě. Přesto se hlavně ruská armáda ve válce na Ukrajině snaží podobné postupy stále držet.

Nehledě na ztráty, útoky jsou stejné

Využití útoku obrněných kolon zkusili Rusové na Ukrajině již mnohokrát, a snad nikdy se jim to nevyplatilo. Na začátku ofenzivy v létě 2023 sice zkusili tu samou taktiku také Ukrajinci, ale nebylo to jiné, takže od ní po vysokých ztrátách nakonec upustili. Jenomže to ruští velitelé jakoby se nepoučili, a ukrajinskou obranou zkouší tvrdošíjně pronikat stále stejně. Např. web agentury Reuters uvedl, že podle představitelů ukrajinské armády se zdá, jakoby ruskému velení nezáleželo na životech vojáků – opakovaně totiž útočí bez ohledu na ztráty.

Rusové útočící u Avdijivky iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Rusové útočící u Avdijivky

Portál MilIn pak kupříkladu popisuje opakované snahy ruské armády prorazit linie u silně opevněné Avdijivky v Doněcké oblasti. Velitelé tam do útoku mnohokrát poslali kolony obrněné techniky včetně tanků, obrněných transportérů a bojových vozidel, ale výsledky byly katastrofální, protože z kolon zůstaly jen trosky. Zasloužila se o to minové pole zpomalující pohyb jednotek, ale hlavně útoky dělostřelectva, protitankových řízených zbraní a dronů, zejména sebevražedných. Následkem jsou až stovky zničených vozidel a tisíce ztracených vojáků, a to vše jenom ve zmíněné oblasti, kde patří boje k nejintenzivnějším.

Každý útok odhalí nebeští pozorovatelé

Na papíře vypadá zmíněná taktika dobře, navíc ruská armáda nasazuje před útokem početné dělostřelectvo a raketomety. Ty dokáží ukrajinské pozice poničit, ovšem ne zlikvidovat, a ke všemu už nejsou útoky tak masivní jako v roce 2022, protože ruští vojáci evidentně nemají tolik munice – ano, pořád jí mají relativně dost, ale nikoliv přebytek. I proto Rusko odebírá ze Severní Koreje munici a zbraně, a směňuje je za potraviny a technologie.

Ruská zkorodovaná munice na Ukrajině

„Nikdy nevíme, který výstřel bude poslední. Ne pro ně, ale pro nás.“ Rusko dodává svým vojákům místo munice regulérní šrot

Když potom vyšlou ruští velitelé do útoku obrněnce a vojáky, ukrajinské jednotky o nich hlavně díky průzkumným dronům vědí téměř okamžitě, a ve správnou chvíli na ně spustí palbu. Především jejich děla západního původu mají často delší dosah a jsou přesnější než děla ruská, a mohou se tak snadno držet mimo dostřel ruského dělostřelectva.

Zničena technika na východě Ukrajiny

Fotky: jak udělat nepříteli radost? Stačí, aby nekompetentní velitel nakupil desítky kusů techniky na 1 místě a nechal je naráz zničit

Ukrajinská armáda přitom přešla na jinou taktiku po nevydařeném útoku již na začátku letní ofenzivy, kdy nenasazuje kolony, ale malé skupiny pěšáků podporované dělostřelectvem. Ty posílá vyčistit minová pole, a pak jeden po druhém ruské zákopy. Tato taktika přináší menší ztráty, ale také doslova hlemýždí postup. Někteří ruští velitelé se snaží o obdobnou taktiku rovněž a začínají se spoléhat na skupiny o 30 až 40 mužích. Jestli to některé armádě přinese úspěch, bude vzhledem vyrovnané síle obou stran jasné asi až za mnoho měsíců.

Proč se ruští velitelé drží taktiky obrněných kolon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články