Video: 2 proti 7 je sice nerovný boj, ale pokud zvolí správnou taktiku, mohou vojáci přesile beze ztrát odolat

Obrana je vždy jednodušší než útok a obránci tak bývají ve výhodě. Když si zachovají chladnou hlavu, mohou se často ubránit i několikanásobné přesile.

Obránci ukrajinských pozicí i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Obecné vojenské poučky říkají, že by měl mít útočník, který se snaží prodrat přes obránce, minimálně trojnásobnou přesilu, a někdy se mluví až o poměru 5:1, aby mohl uspět. Až tak je postavení obránce v dobré pozici výhodné. Ovšem ani několikanásobná přesila vždy nestačí, což záleží jak na umění obránců, tak útočníků. Pokud jedna ze stran nebude postupovat koordinovaně a s rozvahou, může to pro ni dopadnout špatně bez ohledu na poučky.

„Nefér“ boj 2 obránců proti 7 útočníkům

Záběry z dronu dostupné pod tímto článkem mohou pomoci nastínit, jak si lze představit obranu proti útočícím vojákům. Podařilo se totiž zachytit akci, během níž na zákop s dvojicí obránců útočí minimálně 7 vojáků. Na začátku útoku se obráncům podařilo útočníky přitlačit k zemi za pomoci palby z ručních zbraní, uvádí MilIn. Skupina útočníků dle všeho byla rozptýlená, aby neposkytovala jednoduchý cíl, ale evidentně to nestačilo.

Voják s puškou AK-74M iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Voják s puškou AK-74M

Není přesně jasné, jaké ruční zbraně obě strany použily, ale pravděpodobně se jednalo o útočné pušky AK-74 nebo jejich deriváty. Jde o pušku zavedenou do výzbroje sovětské armády v roce 1974 a v řadě postsovětských států (a nejen v nich) slouží dodnes. Využívá střelivo ráže 5,45×39 milimetrů, uvádí WeaponSystems, a má zásobník na 30 ran. Při střelbě dávkou má kadenci 650 ran za minutu a efektivní bojový dosah 300 metrů.

Obranný granát je smrtelný na 20 metrů

Jak je ze záběrů patrné, střelba k obraně nestačila a obránci museli sáhnout po granátech. Nejpravděpodobněji použili sovětský RGO, což je takzvaný obranný granát zkonstruovaný tak, aby jeho střepiny měly větší plošný dosah. Jeho hmotnost je kolem 530 gramů a uvnitř je 90 gramů trhaviny, uvádí Wikipedia. Smrtelný poloměr výbuchu je 6 až 20 metrů.

Zákopy na Ukrajině

Záběry z helmy ukazují drsný život v první linii: zpustošená krajina zalitá šedými mračny, granáty a kulky prolétající kolem hlavy

Střelba a několik vržených granátů skupinu útočníků buď zlikvidovala nebo tak paralyzovala, že se jeden z obránců nakonec odvážil vystoupit ze zákopu a spustit na útočníky palbu přímo. Zdá se, že v tu chvíli již nebyli schopni palbu opětovat a minimálně 7 jich útok zaplatilo životem – není jasné, zda nějací nebyli i mimo záběr. Jasně to ukazuje, že útok na dobře bráněný zákop je i pro relativně velikou přesilu obtížný a často se rovná téměř sebevraždě.

Střet 2 obránců a 7 útočníků

Jak hodnotíte obranu zákopu ze strany dvojice obránců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články